További Tudomány cikkek
- A bőrön keresztül is terjedhet az Ebola-vírus egy új kutatás szerint
- Megszületett a béta generáció első babája
- Megtalálták az 1831-es globális lehűlés okát, amely pusztító éhínséget okozott világszerte
- Egy szál cigaretta elszívása csaknem 20 perccel rövidíti meg az életet
- Kiderült a Dunántúl népvándorlás kori népességének genetikai összetétele
A huszonegyedik
Minden élőlény DNS-e 20 aminosav - három betűvel jelölt - kódját tartalmazza, ezek az úgynevezett kódonok. A La Jolla-i Scripps kutatóintézet munkatársának, Peter Schultznak és csapatának azonban sikerült a kólibaktériumot (E. coli) úgy módosítania, hogy egy 21. aminosavat állítson elő, és abból fehérjét készítsen.
Schultz csapata többféle eljárást alkalmazott. Először is az új aminosav, a para-amino-fenil-alanin (pAF) termelésére vették rá a baktériumot. Ehhez más baktériumokból - ezek másodlagos metabolitként pAF-et hoztak létre - vettek géneket, és beültették azokat az E. coli-ba.
Ámbrás cet
Ezután meg kellett oldani, hogy a baktérium fehérje-előállító mechanizmusa felismerje ezt az aminosavat. Kitenyésztettek egy mutáns E. coli-fajtát, amelyikben a transzfer RNS és a szintetáz enzim speciális kombinációban szerepel, és képes a pAF-et kezelni, ha egy bizonyos kódonban erre talál utasítást. Ez a kódon normális esetben a gén - és egyúttal a proteinszintézis - végét jelzi, de csak ritkán használja a baktérium.
Végül a baktériumba az ámbrás cet egy olyan génjét is beültették, amelyik a mioglobin termeléséért felelős. A változtatások után a baktérium mioglobint termelt, a kívánt helyeken a pAF-fel. "Ez az első alkalom, hogy valaki mindezt összehozta, és egy egészséges, szaporodásra képes, egy természetes organizmustól megkülönböztethetetlen szervezetet alkotott" - mondta a csoport egyik tagja, Ryan Mehl.
Nem szabadulhat el
Egyelőre nem tudni, lett-e előnye magának a baktériumnak a módosításból. Jelenleg azt vizsgálják, hogy képes-e az új baktérium felülkerekedni természetes társain, legalább laboratóriumi körülmények között. Persze ha ez így is történik, akkor sem kell attól tartani, hogy a kórokozók esetleg elszabadulnak, és vad ámokfutásba kezdenek. A kutatók ugyanis speciális tenyészeteket használnak, melyek nem maradnak életben a laborban biztosított tápanyagok nélkül.
A felfedezés a gyógyszergyártásban hozhat áttörést. A gyógyszergyáraknak eddig a természetes enzimeket kellett módosítaniuk, de a baktériumok, vagy akár fejlettebb szervezetek megváltoztatásával jóval hatékonyabb és olcsóbb lehet a gyógyszergyártás, mutatott rá Mehl. Ráadásul így elvben bármilyen aminosavat elő lehet állítani.