Művégtag helyett bionikus láb
További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
Alkalmazkodik a felhasználóhoz és a környezethez
A miniatűr számítógéppel és érzékelőkkel ellátott mesterséges végtag az eredetit igyekszik utánozni: megtanulja, imitálja viselője járását, miközben segíti az egyensúlyozást. Azt is elsajátítja, hogy mit jelenthet egy-egy speciális mozdulat: irányváltás, tempómódosítás, futás, mászás...
Eddig még egyetlen művégtag sem használt szenzorokat. Az érzékelők talajviszonyokat, lejtéseket, göröngyöket, stb. detektálnak. A motor ezen információk alapján alkalmazkodik a változó környezethez. Proprio Foot szoftvere többek között emelkedőket, lépcsőket ismer fel, azokhoz igazítja a boka elfordulási szögét.
1,2 kilogramm, egyszerre harminchat óra hosszat használható, újratölthető elemmel működik. Nagy előnye, hogy az adott személyhez adaptálható.
Hosszú rehabilitáció
A tizennyolc éves Wall balesete előtt imádott kosárlabdázni, egyetemre készült. Bízik benne, hogy az izlandi Ossur cég terméke, a Proprio Foot kellő mennyiségű fizikoterápia után hatékonyan segíti abban, hogy minden más külső segítség nélkül tegye meg lakóhelye és a felsőoktatási intézmény közötti utat. Sőt, még azt is reméli, hogy idővel kosarazhat is.
Néhány napnyi használat után kezdte érzékelni a változást, például, hogy biztonságosabb lett a járása. Úgy látja, képes egyedül elmenni különböző boltokba, és elvégezni az ottani bevásárlásokat.
Korábbi művégtagját és a Proprio Foot-ot összehasonlítva a következőket állapította meg: „a hagyományosakat egyetlen pozícióban rögzítik, ami rendkívül nehézzé teszi kültéri használatukat. Mindenhova kocsival vittek, mert a legkisebb távolságot sem tudtam megtenni a családom, a barátaim nélkül. A súlyosabb Proprio könnyebbé teszi a járást, az egyensúlyozást. Jelenleg gyógytornászokkal dolgozunk azon, hogy az izmaim alkalmazkodjanak hozzá, képesek legyenek megfelelően kontrollálni.”
A Wallt kezelő klinika egyik orvosa szintén pozitívan nyilatkozott az „újgenerációs” művégtagról: „a láb önállóan „gondolkodik”, az első lépések után beazonosítja a terepet, automatikusan mozog, segíti a felhasználókat a leülésben és a felállásban, természetesebben mozog, mint az elődei.”