Rőt volt a neandervölgyi?
Több mint egy éve vizsgálják a tudósok a neandervölgyi ember génkészletét, és számos eredménnyel előálltak már. Egy héttel ezelőtt a lipcsei Max Planck Intézet munkatársai azt jelentették be, hogy a neandervölgyi valószínűleg tudott beszélni, most pedig ősi rokonunk haja és bőre színéről ír a Science tudományos magazin.
A DNS-vizsgálatot két neandervölgyi ember Olaszországban és Spanyolországban talált maradványán végezték el amerikai és német kutatók, és egy olyan mutációra bukkantak, amely a haj- és bőrszín megváltozását idézi elő. A jelenség azzal magyarázható, hogy Afrikától eltérően Európában kevesebb a napfény, ezért szükségtelen a sötét haj és bőr.
Noha a kérdéses gén nem található meg a modern emberben, a kutatók azt állítják, hogy egy tőle alig különböző gén megtalálható, és egy hasonló mutáció hatására vörös haj és fehér bőr alakul ki.
A kutatók további genetikai elemzéseknek vetik alá a neandervölgyi emberek maradványait, hogy titkukhoz még közelebb férkőzhessenek. A neandervölgyi emberek 400 ezer éve éltek Európában és Ázsiában. Régi tudományos vita, vajon találkoztak-e a mai emberek őseivel, a Cro Magnon-i emberekkel 40 ezer évvel ezelőtt. A neandervölgyiek utolsó bizonyítéka 24-28 ezer éves, és Gibraltárból származik.