További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
11 éve nem tapasztalt erejű kitörés a Nap felszínén |
Április 2-án greenwichi idő szerint 22 óra 51 perckor egy hatalmas robbanás a Nap felszínén 11 év óta a legnagyobb kitörést okozta. Az ionizált gáztömeg viszont ez alkalommal nem a Föld felé áramlott. Az erőteljes robbanás, amely a Nap északnyugati részén következett be, óránként 7,2 millió kilométeres sebességgel lökte ki az izzó gáztömeget.
A nagy kitörés által kibocsátott ionizált gáztömeg ez alkalommal nem a Föld felé áramlott, a napfolt a robbanás előtt röviddel elfordult. Mivel a kitörés iránya nem a Föld felé mutat, a ránk gyakorolt hatása is kisebb lehet. Nem hivatalos becslések szerint a lökéshullám április 3-án este 10 óra és 4-én reggel 10 óra között érhette el a Földet.
A Nap felszínén tomboló mágneses viharok folyamatosan hatalmas napkitöréseket okoznak |
A protonvihar csak órákkal a kitörés után kezdődött. Ezek a nagyenergiájú részecskék hatással lehetnek az űrben lévő elektronikai eszközökre. A SOHO szonda holnapján a képeken és videókon felfedezhető 'hóvihar' a részecskék készülékbe csapódását jelzi. Ha valamivel korábban történik a nagy kitörés, a protonzáporban ideiglenesen megvakulhattak volna a SOHO műszerei is, mint tavaly júliusban, a nevezetes Bastille napi kitörés után.