A védekezés új dimenziója - a nem gyilkoló fegyverek
További Tudomány cikkek
A fanatikusok hoppon maradnak |
Egy másik változata az alacsony frekvenciás hangimpulzust hanggolyóként lövi a célpontra, a becsapódás tompa, nagy erejű ütésként hat. Mint a gumilövedék, csak a becsapódás ereje itt szabályozható, korrigálható. Egy százkilós ellenfél ugyanúgy ledönthető vele, mint egy ötvenkilós, csak a szabályozón kell állítani. A lényeg, minden nem gyilkoló fegyver óriási előnye: a megtámadott személy nem szenved maradandó károsodást, nem hal meg. Nincs temetés, a fanatikusok hoppon maradnak.
A mikrohullámot szintén alkalmazzák fegyverként, több változatban. Van olyan szerkezet, amely a bőr legfelső rétegét - egy ponton - úgy felhevíti, hogy rendkívüli, égési sérüléshez hasonló fájdalmat okoz, de valódi, komoly sérülés nem keletkezik. Egy másik változat mikrohullámai beljebb hatolnak a szervezetben, és így okoznak rosszullétet, de szintén maradandó károsodás nélkül.
A harci gázok területén is vannak újdonságok: az álmosságot, bódulatot okozó, sőt kifejezetten altató harci gázok fejlesztése is végső stádiumban van, hamarosan bevethetők lesznek. Megjelentek fegyverként az elviselhetetlen bűzt árasztó anyagok is.
A szembenállók mozgásának akadályozására ultrasíkosító folyadékok, ragadós hab és egyéb feltartóztató lelemények állnak rendelkezésre. Járművekben ülő ellenfél feltartóztatására gumioldó, fémgyengítő, motorleállító vegyszerek alkalmazhatók, amelyek gránátokban, bombákban vagy egyszerűen a járművekre, akár harckocsira is permetezve a levegőből juttatnak célba.
Elektronikus alkatrészekkel rendelkező harci eszközök tönkretételére nagy energiájú elektromágneses impulzus fegyvert fejlesztettek ki, amely akár műholdról is alkalmazható.
Hogy miért nem ezekkel a fegyverekkel harcolnak a szembenállók a világ harcterein?
A hivatalos magyarázatok szerint ezek a fegyverek még nem eléggé tökéletesek, kicsi a hatótávolságuk, nagy a bevetési kockázatuk a kezelőszemélyzet számára. De a hagyományos fegyvereket gyártó cégek ellenérdekeltsége bizonyára szerepet játszik a nem ölő fegyvereknek a kívánatosnál lassabb terjedésében, mint ahogy abban is, hogy az Egyesült Államok katonai költségvetéséből csak néhány százalék jut e fegyvertípus fejlesztésére és beszerzésére. Hogy ez az arány az utóbbi időben némileg mégis javult, ebben a közvéleménynek is jelentős szerepe van. Chris és Janett Morris vezetésével egyre erősödő mozgalom bontakozott ki a nem ölő fegyverek elterjesztéséért.