Kiküszöböli az elmosódott képet
De ez csak akkor sikerül, ha stacionárius tárgyakról van szó. Így a brit kutatók kísérleteikben ki tudták mutatni, hogy azoknál a tárgyaknál, melyek a szem mozgása idején maguk is mozognak, elmarad az észlelés időbeli megnyújtása, vagyis a "nyugvó óra" illúziója sem következik be.
Tudatos korrekció
A kísérletsorozat során nyert adatok a kutatók szerint összevethetők az észlelések és a figyelem összhangjáról, illetve az emlékek rekonstrukciójáról szóló szakirodalommal. Az amerikai Benjamin Libet már a múlt század hetvenes és nyolcvanas éveiben bebizonyította, hogy eltérés van a ténylegesen fellépő külső behatások és azok tudatosult észlelése között.
Nincs központi én?
Mialatt az agykutatásban az ilyen kísérletek jeletéséről még heves viták folynak, a filozófusok és észleléskutatók számára a tudatos észleléseket összefogó klasszikus "központi én" elméletének feladását jeletik.
Daniel Dennett viselkedéskutató ezzel a képpel a saját - szintén vitatott - "többszörös minta" elméletét állítja szembe. Ez utóbbi szerint az emberek tudatállapotai pusztán olyan kulturális alapokon létrejött és egymással konkuráló értelmezési folyamatok eredményei, melyek megkísérlik feldolgozni az agyba jutó információkat. Ami végső soron azt jelenti, hogy egyátalán nincs észlelő én, melyet egy illúzióval be lehetne csapni, vagy meg lehetne zavarni.