![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
További Tudomány cikkek
-
A pamplonai bikafuttatáson derült ki, máshogy mozog a pánikoló tömeg, mint gondolták
- A WHO rákkeltő címkével látná el a szeszes italokat Európában
- A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
- Itt lehet a megoldás az alkoholizmusra
- Szivárványszínű felhőket észleltek a Mars egén
Tíz éve az első orosz díjazott
![]() |
Alferov tíz éve az első orosz, aki elnyeri a Nobel-díjat |
Félvezetők fejlesztőit jutalmazták
Alferov professzor, aki jelenleg a szentpétervári A. F. Joffe műszaki-fizikai kutatóintézet igazgatója és Herbert Kroemer egyaránt a nagysebességű számítógépekben, a műholdas távközlésben, a mobiltelefonokban és vonalkódolvasókban is használatos speciális szerkezetű félvezetők kifejlesztésében játszott úttörő szerepet.
Heterotranzisztorok a mobiltelefonokban
![]() |
Herbert Kroemer a hetvenes években egy teljesen újfajta tranzisztort talált fel |
Lézer a CD-játszókban
Kroemer, a Kaliforniai Egyetem tanára és az orosz Alferov a hatvanas években egymástól függetlenül fedezte fel a lézerfény kibocsátásának technológiáját, melyet a CD-lejátszókban, az optikai kábelekben és a vonalkódleolvasókban éppúgy alkalmaznak, mint az autók féklámpáiba szerelt fénykibocsátó diódákban.
A mikrochip atyját díjazták
A fizikai Nobel-díj felét az amerikai Jack S. Kilby kapta
A fizikai Nobel-díj felét az amerikai Jack S. Kilby kapja, aki a Texas Instruments cég kutatójaként 1958-ban Robert Noyce-szal közösen kifejlesztette az elsõ olyan elektronikus áramkört, amelynek valamennyi aktív és passzív alkotóeleme elfért egy akkora félvezető lapkán, mint egy iratkapocs fele. Találmányát ma már úgy ismerik, mint az első, egyszerű mikrochipet.
A zsebszámológépet is Kirby találta ki
Kirby nemcsak a miniatűr holmik feltalálásában jelentkezett, másokkal együtt ő fejlesztette ki a digitális kézi számológépet és a hőpapíros nyomtatót is, melyet a hordozható adatterminálokhoz használnak.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)