Örülnek a tudósok Obamának
Az amerikai tudósok nyolc éven át vitatkoztak Bush kormányával a klímaváltozás és az őssejtkutatás jelentőségéről, nem túl sok sikerrel. Az előző amerikai elnöknek hála jelentősen csökkent a tudomány támogatottsága. A kémiai Nobel-díjas Martin Chalfie szerint nem volt jó ötlet Bush-tól, hogy ideológiák alapján döntött tudományos kérdésekről, írja az ABC News.
A kormány tudományos tanácsának működését poltikai döntések befolyásolták, ennek eredményeképpen az USA elveszítette vezető pozícióját a világ tudományos életében, és ez veszélyzteti a fejlődést, írta Chalfie és hetvenöt másik Nobel-díjas egy nyílt levélben, miután Obamát megválasztották. Rengeteg időt elvesztegetett az ország, amelynek során új energiatermelő módszereket és gyógymódokat lehetett volna kifejleszteni, írják a tudósok. A kutatók arra számítanak, hogy Obama segítségével bepótolhatják a hiányosságokat.
Bush kormányának a bürokratái számos tudományos kérdésbe beleszóltak, és megváltoztatták a jelentéseket, hogy azok passzoljanak az ideológiai és politikai elképzelésükhöz. Egy idei felmérés szerint az amerikai környezetvédelmi ügynökség tudósainak a kétharmada panaszkodott, hogy a politika befolyásolja a munkáját. A hivatalnokok a saját szájízük szerint változtatták meg biológusok jelentéseit a kihalás szélén álló fajokról, vagy a levegő minőségéről szóló beszámolókat.
Obama már számos ígéretet tett a tudományos kérdésekkel kapcsolatban. Például nem csak azok az őssejtkutatók kaphatnának szövetségi támogatást, akik 2001 augusztus 9 . előtt létrehozott embrionikus őssejtekkel dolgoznak. Az új elnöknek nincs kétsége afelől, hogy az emberi tevékenység a klímaváltozás egyik fő oka. Obama 2050-re a széndioxid-kibocsátási szintet 80 százalékkal az 1990-es szint alá vinné, és bevezetné a kibocsátási kvótákat.