Izmot nyomtat a szerves printer
Különleges tintasugaras nyomtatókkal háromdimenziós modelleket és elektronikus áramköröket is lehet készíteni, így talán nem is lehet igazán meglepő, hogy egyes orvosok sejtek kinyomtatásával próbálkoznak. A pennsylvaniai Carnegie Mellon egyetemen dolgozó Julie Phillippi munkatársaival olyan biotintás printert készített, amely felnőtt egerek izmából kivett őssejtekből izomszövetet és csontot készít.
Bár a tintasugaras technológiát régóta használják a kutató orvosok, például amikor egy felületen nagyon pontosan kell elhelyezniük valamilyen szerves anyagot, sőt egyesek teljes szervek felépítésével is kísérleteznek, Philippi munkacsoportja építette meg az első olyan rendszert, amely többféle szövetet tud létrehozni egyetlen őssejtcsoportból.
Kevesebb mosogatás
A kutatók fehérjékkel bombázták az őssejteket, és a dózisok állítgatásával, illetve különféle nyomtatófejek használatával sikerült elérniük, hogy a sejtosztódás eredményeképpen más-más szövettípusok jöjjenek létre.
Eddig a kutatók az őssejtekből csak több edényben tudtak többféle sejttípust létehozni, a tintasugaras nyomtatás segítségével azonban sok egyedi mikrokörnyezettet lehet kialakítani, amelyekben egyszerre jöhetnek létre a különféle sejtek. A csapat már sikeresen növesztett csont- és izomsejteket ugyanabban a petricsészében, kutatómunkájuk következő lépéseként pedig a testben természetes módon megtalálható szövettípusokat próbálják meg létrehozni.
A New Scientist cikke szerint a sebészek egy napon akár több különböző sérült szövet kijavítsára is használhatják majd a technológiát, azaz ha valakinek megsérült a csontja, izma és bőre is, akkor ezeket egyszerre tudják majd gyógyítani.