További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
Bambuszt rágcsáló óriáspanda a szecsuáni Wolong rezervátumban |
A kínai kormány nemzeti értéknek tartja a pandát, és kiemelt programban foglalkozik a megmentésével, de más országok segítségére is szüksége van, ahol a pandaszőrből készült gyermekjátékok a mai napig nagyon kedveltek. A kínai törvények 1997-ig halálbüntetéssel sújtották az orvvadászokat, ennek ellenére ma is sokan vadásznak pandára, de sok állat válik más vadak számára készült csapdák áldozatává is.
A megmentésért folyó harc régi, a WWF-nek is, amely idén ünnepli 40. születésnapját, a panda a jelképe. Sajnos Elizabeth Kemf és a kínai szakértő, Lu Zhi most készült felmérése szerint Szecsuánban a 80-as évek végétől 30%-kal csökkent a faj egyedeinek száma.
Ritka esemény: fogságban született pandabébi (San Diego) |
A környezetvédők megpróbálnak tárgyalni a gazdasági fejlődés híveivel, de nehéz dolguk van. A kínai kormánytól a pandarezervátumok területén élők kevés anyagi támogatást kapnak. Az emberek a jobb életkörülményeket a fejlesztésektől várják. Felháborodást váltott ki, hogy egyes helyeken a kormány a helyi lakosság megkérdezése nélkül hozta létre a rezervátumokat, míg más helyeken a fejlesztés minden korlátozás nélkül folyhatott.
A WWF jelentésében kihangsúlyozta, hogy a klónozás és az állatkerti tenyésztés nem menti meg a pandákat. Fogságban a pandák csak 28%-a volt képes szaporodni, míg a legújabb kutatások szerint szabadon élő állatok szexuálisan mind aktívak.