A piranha nem is vérszomjas
Az Amazonasban őshonos piranha félelmetes, áldozatára csapatokban lecsapó ragadozóként él a köztudatban. A St. Andrews Egyetem kutatói azonban azt állítják, hogy a piranhák mindenevők, és leginkább halakat, növényeket és rovarokat fogyasztanak. Csapatokat pedig nem a vadászat miatt, hanem azért alakítanak, hogy megvédjék magukat más ragadozóktól.
"Korábban azt gondoltuk, hogy a piranhák a hatékonyabb vadászat érdekében vonulnak csapatokban" - mondta el Anne Magurran, aki természetes élőhelyükön, Brazíliában tanulmányozta a halakat. "Most viszont rájöttünk arra, hogy ez elsősorban egy védekező magatartás. A piranhákat ugyanis a delfinek, a kajmánok és a nagyobb halak is megtámadják, és a csoportosulás mentheti meg őket ettől" - tette hozzá a professzor.
A csoport közepén a termékeny korban lévő példányok úsznak, ők kapják a legnagyobb védelmet. Maga a csoport mérete pedig a kockázat mértékétől függ; dagálykor kisebb, mert könnyebb elkerülni a ragadozókat, kisebb a fenyegetés, ha viszont csökken a vízszint, akár 50 hal is összeverődhet.
A tervek szerint a kutatók szemléltetni is fogják a megfigyeléseiket egy akváriumnyi piranhán a Royal Society Summer Science Exhibition-ön Londonban.