|
Megvalósítják a Terminátort?
|
Míg annak idején csak az autóvá alakuló robotért (vagy a robottá alakuló autóért) nyaggatott a gyerek, mára (vagy holnapra) itt az alakját változtató robot. Az ötlet nem új keletű, az igény pedig óriási egy olyan eszközre, amely minden körülmények között működőképes. Felhasználási területe az űrkutatástól egészen a mentőakciókig terjedhet. Amennyiben valakinek sikerül megalkotnia egy ilyen szerkezetet, az óriási szolgálatot tesz az emberiségnek, arról nem is beszélve, hogy mekkora anyagi haszonnal is jár egy hasonló eszköz szabadalmaztatása.
A polimorf robot, mint a leírásból kiderül egy egyszerű mechanizmus alapján működik, a járműiparban használt 3D-printerek analógiájára. A robot agya megkapja a parancsot, hogy hozzon létre egy olyan testet, amely egyetlen lábat, és egy motort használ, ekkor a gép megalkotja az optimális testet, melynek segítségével boldogul. A jelenlegi prototípus még nem rendelkezik szenzorokkal, ezért gyakorlatilag nem tud a külvilágról; kizárólag külső utasításokat képes végrehajtani. A fejlesztők később próbálkoznak egy olyan robot megépítésével, ami nem ,,vak", hanem valóban a külvilág ingereire reagál.
A jelenleg létező gép működése
A 3D-pritnter létrehozza a megfelelő testet, amelyet egyszerű összehúzódásra képes hidraulikus motorok mozgatnak. A felépítés érdekessége, hogy a feladat elvégzése után a robot felajánlja az önpusztítást, azaz elolvad, ezután a printer újra fel tudja használni az alapanyagot. A dolog buktatója az, hogy a mai 3D-printerek nagy és nehézkes készülékek, igaz, hogy rendkívül gyorsak és pontosak, használatuk egyszerű. Amennyiben sikerül egy kisebb készüléket kifejleszteni, valóban megvalósítható a Terminator 2-ben látott robothoz egy kicsit hasonlító lázálom. Igaz, azzal a (nem csekély különbséget jelentő) kitétellel, hogy magának a gépnek lesz egy központja, amely nem változhat, azaz nem csak egy alaktalan massza lesz.
|
Az ún. tetrasolid-motor szerkezete
|
Ha létrejön egy fejlettebb változat, ahhoz szükséges még egy olyan agy, amely gyorsan és hatékonyan oldja meg a problémákat. Ebben az esetben létrehozhatják azt az ideális űrszondát, amely a bolygófelszíneken mozogva mindig az adott szituációhoz legjobban illő eszközzé alakul át, ezzel megspórolva a többfunkciójú gépeket. Így többé nem lenne szükség arra, hogy a szondák különböző szerszámok tucatját cipeljék magukkal. Az új készülék még csak összeszerelést sem igényel.
Egy ,,lábon" tolják előre magukat
LEGO-ból építkező robot
|
A Brandeis Egyetemen folyó fejlesztés egyik kulcsfigurája, Jordan Pollack
más irányban is gondolkodik. Az általa megálmodott gép szintén képes
megváltoztatni alakját a rendelkezésre álló modulokból. A kísérleti robotnak
sikerült minden segítség nélkül megfelelő eszközöket készítenie LEGO
építőkockákból a feladatok elvégzésére. Pollack szerint ez a kutatási irány
is érdekes, mivel az ilyen módon megépített gépek képesek lesznek saját
magukat a viszonyoknak megfelelően átépíteni, emberi beavatkozás nélkül. A
külső körülményekhez adaptálódó gépek igénye már a robotika kezdetén
megfogalmazódott, ezért fontos kutatási ág. A jelenlegi technikai fejlettség
pedig már lehetővé teszi ezeknek megvalósítását.
|
|
Jelenleg a komplikációk elkerülése végett a testet kidolgozó algoritmusnak még csak egyszerű szerkezetek létrehozását engedélyezték, gömbcsuklók és hidraulikus összehúzódásra képes motortok segítségével mozog a robot. Később elképzelhetőek olyan változatok is, amelyek már valóban életszerűek, de emberi alak egyelőre még nem lehetséges.
A mostani prototípusok egy ,,lábon" tolják előre magukat, illetve létezik egy hal módjára csúszó gépezet is. A robot azonnal mozgásképes, csak a megfelelő motort kell kézileg beszerelni. A cél az, hogy a készülék teljesen független legyen, azaz az alak felöltése után mindenféle külső beavatkozás nélkül képes legyen mozogni.
|
"Robotizom"
|
Az egyik legégetőbb probléma az anyagok összetétele. Amennyiben sikerül létrehozni egy olyan 3D-printert, amely többféle anyagot is képes egyszerre kezelni, és ezeket kombinálni is tudja, abban az esetben a robotot felépítő test szükség szerint lehet vezető vagy félvezető jellegű is. A jelenleg használt anyagok még viszonylag gyengék és sérülékenyek, de a folyékony fém használata gyakorlatilag lehetetlen, legalábbis a jelenlegi technológiai szinten, így a ,,mimetikus polialoidokra" még várni kell, egyelőre csak filmen láthatjuk.
Egy másik kutatási irány a kombinálható gépek felé kacsingat. A sok kis modulból álló robot mindig a helyzetnek megfelelően áll össze. Ez a kutatási irány azonban még csak a sokkal távolabbi jövő, hiszen hiába fejlett a mikrotechnológia, az apró, ám de intelligens robotok létrehozásához még mindig túl sok anyag kell. De ha a kísérlet sikeres lesz elképzelhető, hogy parkolás után autónk egyszerűen hazasétál, megkérdezi, mit vegyen a boltban, leviszi sétálni a kutyát, és a munkaidő végével értünk jön.
5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!
MEGVESZEM

Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!