További Tudomány cikkek
- Úttörő long-Covid-tanulmány készült a Szegedi Tudományegyetemen
- Megtalálták az antibiotikum-rezisztens baktériumok „Achilles-sarkát”
- Már nem jelent előnyt a pályán a magyar válogatott szerelése
- Kemofóbok, szevasztok! Az alkimisták már a konyhában vannak, és rotyogtatnak
- Ünnepnapok a csillagászoknak, pénteken és szombaton is ritka jelenségek az égen
Az irodai feladatok, eszközök legnagyobb részét elektronizálták az évek során. Senki sem használ már írógépet szövegszerkesztéshez, nagy ritkán adunk fel levelet postán, már a diákok is füzet helyett gyakran laptopjaikba írják jegyzeteiket. Az előnyöket vég nélkül sorolhatnánk: biztonságosabban tárolhatjuk az adatokat, gyorsabb a keresés bennük, újrafelhasználható a tartalmuk, megoszthatjuk őket másokkal, stb. Ha körbenézünk íróasztalunkon, talán a kicsi, sárga színű emlékeztető papirkák az utolsó, olyan széleskörben elterjedt irodai kellékek, melyek elektronikus helyettesítésére eddig nem találtak ki hatékony eszközt.
Amikor a különböző fejlesztők megpróbálták helyettesíteni a címkéket, a képernyőn megjelenő sárga ablakokkal kudarcot vallottak. Úgy látszik, a felhasználók ennél az eszköznél ragaszkodnak a fizikai megjelenéshez, a kézzel foghatósághoz, ahhoz, hogy az egyes cetliket ne csak a monitoron, hanem a legkülönbözőbb tárgyakon: asztalon, faliújságon vagy egy könyvben elrejtve lehessen felragasztani.
Az MIT Környezeti Intelligencia Laboratóriumában figyelembe vették ezt a falhasználói elvárást, és megpróbáltak olyan digitalizált papírkákat létrehozni, melyek rendelkeznek a modern információtárolás előnyeivel, és hagyományos címkeként is funkcionálnak. A Quickies-nek (Qiuick sticky notes, Gyorsan felragasztható címkék) nevezett rendszerben a címketömb alá helyeznek egy digitális rajztáblát, mely elküldi a user számítógépének a felírtakat. A szoftver felismeri a kézírást, és a szöveg tartalma bekerül egy adatbázisba. A Quickies igazi újdonsága az a "józan paraszti ész" következtető motor, mely a címke tartalmából leszűri, hogy kinek, milyen szándékkal mit írt a felhasználó, milyen időpontra vonatkozik a szöveg, esetleg mi a leírt tevékenység határideje. Az így kapott részletes szemantikus információt a program integrálja a felhasználó egyéb alkalmazásaiba: ha egy találkozóról van szó, feljegyzés kerül a naptárába, ha egy üzenetről, akkor e-mailt küld a megjelölt személynek. Ha a program bevásárló-listának értelmezi a jegyzetet, akkor később sms-ben is elküldheti mit is akartunk venni a boltban, ha véletlenül otthon hagytuk volna a papirkát.
A rendszer érdekessége, hogy a címkéken lévő RFID chipek segítségével az adatbázisban nem csak a tartalmuk, de a helyük is tárolódik. Sokszor a címkéken magunknak üzenünk, egy jövőbeli helyzetbe, melynek esetleg még az idejét sem tudjuk pontosan. A legfontosabb információkat, asszociációinkat felírjuk egy Post-it-ra és beleragasztjuk egy könyvbe azzal a szándékkal, hogy mikor legközelebb a kezünkbe vesszük rögtön eszünkbe jusson, miért is fontos ez a fejezet. Az irodában, lakáson belül elhelyezett szenzorok segítségével nyomon lehet követni, hogy az egyes címkék éppen a könyvespolc melyik részén vagy kinek az asztalán tartózkodnak.
Az intelligens címke nagy előnye, hogy kereshető a tartalma. Sokszor csak halványan emlékszünk rá, mit írtunk le, de hogy hová tettük, mire ragasztottuk, azt már nem tudjuk. Az adatbázis segítségével elő tudjuk keresni az adott jegyzetet, és a hozzá tartozó tárgyat. A rendszer egyelőre még tesztelés alatt áll, de a szakma már az első publikációk után kiemelt figyelmet fordított a projektre.