További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
Még ellenőrzik
A számot május 15-én dobta ki a kezdeményezés egyik résztvevőjének a gépe. A GIMPS szervezője, George Woltman elmondta: a következő kettő-négy hétben többször is ellenőrzik a számot, és ha jónak bizonyul, ez lesz a legnagyobb ismert prím, és a negyvenegyedik Mersenne-prím. A Marin Mersenne francia szerzetesről elnevezett Mersenne-prímek speciális, 2p-1 alakú prímszámok, ahol p maga is prím.
Novemberben szintén egy GIMPS-résztvevő bukkant rá az előző ilyen számra, egy 6,3 millió számjegyből állló prímre. Akkor a GIMPS-ben hatvanezer közreműködő 211 ezer számítógépe vett részt.
A mostani felfedezés gyorsabban jött, mint az előző, amihez két évre volt szükség. "A negyvenedik Mersenne-prím bejelentése sok új felhasználót vonzott, ami jelentősen növelte a számítási kapacitást. A negyvenedik és a negyvenegyedik között rövidebb volt a szünet, mint általában" - mondta Woltman. A legnagyobb öt (illetve ha ez a legújabb is annak bizonyul, hat) prím mindegyikét a GIMPS segítségével találták meg.
Nagy jövő
Bár a kisebb prímeknek van gyakorlati szerepük is például a titkosítási eljárásokban, a nagyok inkább csak a tudományos érdeklődést elégítik ki. Az Electronic Frontier alapítvány ennek ellenére százezer dollárt ajánlott föl annak a közös projektnek, amelyik először talál több mint tízmillió számjegyből álló prímet. Ezt az értéket azonban még a most talált szám sem éri el, mondta Woltman.
A prímszámkereső kezdeményezés éppolyan elosztott számítási projekt, mint a földönkívüli élet jeleinek felismerését célzó SETI@home kezdeményezés. Az önkéntesek felajánlják számítógépeik kihasználatlan kapacitását, a regisztráció után gépeik a központi számítógépről töltik le automatikusan a számítani való adatcsomagokat, amiket aztán visszküldenek.
Az ennél szorosabban kapcsolódó hálózatot alkotó gépekre már a gridszámítási és számításhasznosítási (utility computing) megnevezéseket alkalmazzák. Mindkét módszer nagy jövő elé néz az üzleti alkalmazások terén is, hiszen így a cégek jobban ki tudják használni gépparkjuk kapacitását.