Sárkányokra vadászott a hobbit
Alig egy éve jelentették be tudósok, hogy megtalálták egy alig egy méter magas ember maradványait. Akkor még nem lehetett tudni, hogy mit is fedeztek fel tulajdonképpen – egy ismeretlen fajt, vagy egy mikrokefáliás (kisfejűségben szenvedő) pigmeus maradványát. Sokan azonban már akkor is elvetették annak lehetőségét, hogy a lelet örökletes betegségben szenvedett volna.
Még többen vannak
Most Ausztrál tudósok bejelentették, hogy további kilenc apróság tetemét találták meg, ami bizonyítja, hogy önálló fajról van szó. A korábbi lelethez hasonlóan a most megtalált példányok is egy méter magasak voltak, amíg éltek, agyuk pedig grapefruit-méretű volt. Bár a hobbitember agyából semmi sem maradt, a kutatók a koponya belsejének vizsgálata alapján megállapíthatták agyi struktúrájának jellegzetes vonásait.
A washingtoni kutatók a National Georgraphic Society segítségével megszerezték a koponya másolatát, aztán komputeres tomográfiával és 3D-s modelleken tanulmányozták a koponyaüreget. Ezt összehasonlították a modern emberével, a csimpánzéval és a homo erectuséval. Az emberi koponyák között mikrokefáliás személy és pigmeus koponyája is volt, írta a New York Times.
A leletek agya leginkább a Homo erectuséhoz hasonlított - vagyis elég fejlett volt, és magas rendű gondolkodási funkciókkal is rendelkezett. A hobbit testi arányai azonban jobban hasonlítottak az Australopitecuséhoz, mint egy kicsinyített Homo erectuséhoz.
Mindenevő
A vizsgálatokból kiderült, hogy a Tolkien népszerű fantasyjének protagonistáiról elnevezett hobbit az emberszabásúak családjába tartozik. Nevét lakhelyéről, Flores szigetéről kapta, így lett Homo floresiensis.
A korábban talált nő maradványai 18 ezer, a mostani leletek 12-95 ezer évesek. A hobbitok életük során számtalan viszontagságon mentek keresztül, apró elefántokra, gigantikus patkányokra és komodói sárkányokra vadásztak, az elejtett vadak húsát pedig megsütötték.
A felfedezésből következik, hogy még a közelmúltban is létezett több emberfaj párhuzamosan, ráadásul megeshet, hogy nem a Homo floresiensis az egyetlen kortársunk volt: a tudósok reménykednek, hogy kitartó kutatással további fajokat is felfedezhetnek.