Szenzációs lelet Rudabányán
Szerdán volt az ez évi Rudapithecus-kutatások utolsó napja a Borsod megyei Rudabányán, ahonnan még egy szenzációs lelet került elő, egy nőstény Anapithecus hernyaki emberszabású majom két darabra törött alsó állkapcsa - közölte a Magyar Állami Földtani Intézet igazgatója.
Mindenki örül
Kordos László elmondta, hogy David R. Begunnal, a Torontói Egyetem paleoantropológus professzorával együtt rendkívül elégedettek az idei ásatások eredményeivel, ugyanis a két Anapithecus-állkapocs mellett számos érdekes ősmaradvány is gazdagította a rudabányai leletek sorát. Kordos hangsúlyozta, hogy világviszonylatban is egyedülálló egy ilyen komplett lelet. Rudabánya olyan értékes lelőhely, amely "elkényezteti" a tudósokat.
Arról is beszámolt, hogy 37 éve zajlanak a borsodi település térségében az ásatások és szinte valamennyi alkalommal jelentős és értékes leletanyagokat találtak. Eddig a terület hatvan százalékát kutatták át, és arra törekedtek, hogy minél kevesebbet mozgassanak meg a földből, de a lehető legtöbb információt megkapják. A tervek szerint jövőre tovább folytatják a munkát.
Múlt pénteken már előkerült egy rendkívüli jelentőségű lelet - az is egy Anapithecus hernyaki emberszabású majom kétoldali felső állcsontja volt, mindkét oldalon hat-hat foggal.
Gazdag lelőhely
Rudabányán tízmillió évvel ezelőtt közel száz ősállat között két ősmajomfaj is élt: a Rudapithecus hungaricus, amelyből 6-8 millió évvel ezelőtt kialakulhatott az emberhez, valamint a csimpánzhoz és a gorillához vezető leszármazási vonal, valamint a rejtélyes Anapithecus hernyaki. Rudabánya az adott időszakból a világ leggazdagabb lelőhelye.
A mindössze 18-szor húszméteres területen 1971 óta végeznek ásatásokat. Egykor mély völgy volt, egy szurdokszerű mocsár, ahová a trópusi esők lemosták az elhullott állatok tetemeit, amik aztán egy helyen megőrződtek. Eddig 250 lelet került elő, köztük abszolút világszenzációsak is akadtak.