Lezárult a Retina Implant AG által gyártott ideghártyacsipek első klinikai tesztje. A szembe ültetett csipet hetekig viselő vak páciensek fénypontokat és mintákat tudtak felismerni, jelentette be Walter Wrobel, a Retine Implant ügyvezetője.
A három milliméter átmérőjű és 0,1 milliméter vastag mikrocsipet a szem ideghártyája alá (subretinal) ültették be. A mikrocsip átveszi az egészséges szem receptorainak szerepét. Ha fény esik az implantátumra, annak 1500 elektródája elektromos impulzust generál.
A csip az impulzusokat a szem ideghártyájának sejtjeihez továbbítja. A csipet elsősorban olyan betegeknek szánják, akik örökletes betegségükből kifolyólag lassan megvakulnak, írta az APA hírügynökség.
Elhaló felszín
Ilyen például a genetikai alapú retinitis pigmentosa (a látóideghártya gyengülése), illetve az öregkori szemfenék-meszesedés. Ezek a betegségek fokozatosan károsítják az ideghártya észlelő sejtjeit, míg a csapok és rudak el nem halnak.A fény így nem alakulhat át elektromos impulzussá, pedig ez szükséges ahhoz, hogy az agyban képi információ jelenhessen meg. Viszont a születésüktől vakokkal ellentétben bizonyos idegsejtek még épek, a jelek továbbításának nincsen akadálya.
További tesztek
Tavasszal a kísérleti implantátumot hat további páciens segítségével tesztelik. Az évekig tartó fejlesztésben lényeges szerepet játszott Eberhart Zrenner, a Tübingen egyetem professzora, aki jelenleg a Retina Implant felügyelő-bizottsági elnöke is.
Jelenleg a szemprotézis energiaellátását még vékony aranyfonálon, külső áramforrásból oldják meg. A tervek szerint a későbbi változatok induktív energiaellátásúak lennének, a páciens a füle mögött viselné az implantátum munkáját segítő kis tekercset.