További Tudomány cikkek
- Hazamehetsz, ha kész vagy – ez a titka a boldog munkaerőnek
- Világháborús harci gázokra hasonlít a téli levegő néhány helyen az országban
- Vírusok hatástalanítására alkalmas eszközt fejlesztenek a magyar városban
- Történelmi megállapodás született, magyar eszközt visznek a Holdra
- Los Angelesben hatalmas pusztítást okozott, de nem volt mindig jelen a Földön a tűz
Összefonódás
Amikor a fizikusok teleportációról beszélnek, az atomok kvantumállapotának átvitelére utalnak. Kvantumállapotnak a fizikai rendszerek egy adott pillanatbeli állapotát (melyet meghatároz például az atom energiája, mozgása, mágneses tere) nevezik. A kutatók kísérleteikben a kvantum-összefonódást használták fel, azt a jelenséget, amikor két részecske kvantumállapota kapcsolatban áll fizikai összeköttetés nélkül is. Albert Einstein ezt "kísérteties távoli hatásnak" nevezte.
Lézerrel már korábban elértek hasonló eredményt: két évvel ezelőtt sikeresen teleportáltak egy fénysugarat az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatói. Az ausztrál kutatók is a kvantum-összefonódást használták fel, ez fény esetében azt jelenti, hogy az egyidőben létrehozott két fénynyaláb tulajdonságai kiegészítik egymást, akkor is, ha a sugarak egymástól távol vannak. Ha az egyik fénysugarat valamiféle hatás éri, a másik is reagál. Az ANU fizikusa, Ping Koy Lam ezt használta fel, amikor egy optikai kommunikációs berendezés egyik végén visszafejtett, pontosabban szétszedett egy fénysugarat, és egy méterrel arrébb létrehozta a másolatát.
Kvantumszámítógépek
Blatt osztrák-amerikai kutatócsoportja kalciumionokon végezte a teleportációt, a NIST boulderi csoportja berilliumot használt. Ennek és a kísérleti eljárás különbözőségének ellenére mindkét csoport hasonló, nagyjából 75 százalékos pontosságot ért el. Ez a százalék azt jelöli, hogy a teleportálás után mennyire hasonlít a második atom kvantumállapota az eredeti állapotához.
Az előrelépésnek a szupergyors kvantumszámítógépek fejlesztésében lehet szerepe: "Az általunk bejelentett teleportáció alkalmazása lehetővé teszi a logikai műveletek sokkal gyorsabb végrehajtását" - áll David Wineland fizikus, a NIST-csoport vezetője közleményében is. Ezek a gépek jóval nagyobb és bonyolultabb számításokat tudnak majd elvégezni, mint a mai szuperkomputerek, jóval gyorsabban, hiszen az információt teleportálással tudnák továbbítani.