
A kutatók szerint az egereken kikisérletezett eljárás három, de legfeljebb öt éven belül embereken is alkalmazható lesz.
Véd a T
A csecsemőmirigy a nyirokrendszer része; a nyak közelében helyezkedik el és az általa termelt idegengyűlölő T-sejtek révén döntő szerepet játszik az immunrendszerben. A csecsemőmirigy érzékeny dolog: T-sejt termelése az életkorral és a különböző betegségekkel fokozatosan csökken. Húsz éves kor környékén az emberi csecsemőmirigy fénykorára jellemző immunanyagtermelés egy százalékát nyújtja - ezt egy kemoterápia vagy egy HIV-fertőzés tovább csökkenti, vagy konkrétan megsemmisítheti.
Mirigyfejlesztés
Gill és Boyd felfedezték, hogy az egerekbe fecskendezett epithelium őssejtek magukhoz vonzották a hemopoetikus őssejteket és T-sejtekké alakították őket. "Amikor megtaláltuk az epithelium és T-sejtek őssejtjeit, újjáépíthetjük a csecsemőmirigyet, méghozzá olyannak, amilyennek akarjuk." - magyarázza Boyd.
Az egerek bőre alatt, ahová a kutatók epithelium őssejteket fecskendeztek, vadonatúj csecsemőmirigy fejlődött ki, ezt később csak az eredeti darab helyére kellett ültetni. Mindez még csak a kezdet: "Génterápiával az új csecsemőmirigyet ellenállóvá tehetjük a HIV-vírussal szemben, sőt a kemoterápiával szemben is." - mondja Boyd.
Az ember és az egér immunrendszere rendkívül hasonló.
