Harminc múmiát emeltek ki egy szakkarai kősírból
További Történelem cikkek
- 30 éves a rendszerváltó paktum, 30 éve ül Orbán a parlamentben
- A vérengzés nem egyszeri kisiklás, hanem a szovjet politika része volt
- Évekig náci megszállás alatt volt az ország, mégis megmenekült a zsidók 99 százaléka
- Mostantól bárki elolvashatja Rákosi Mátyás magánleveleit
- Megtalálták a világ legöregebb macskáját
A hatalmas szakkarai nekropoliszban először két ókori múmiát találtak egy tízméteres tárna mélyén egy kétezer-hatszáz éves sírban, az ásatás utolsó szakaszában. Az eredményt Zahi Hawass jelentette be. Beszámolt arról is, hogy ezek után legnagyobb meglepetésükre további huszonkét múmiát találtak a sírfalban elhelyezkedő fülkékben.
A "múmiaraktár" - ahogy Hawwas nevezte - i.e. 640 körül keletkezett, a XXVI. dinasztia uralkodása idején. Ez volt az ókori Egyiptom utolsó szabad időszaka, mielőtt hanyatlani kezdett volna, először a perzsák, majd más népek támadásai és területfoglalásai miatt. A sír egyébként szakkara egy jóval régebben használt területén fekszik, amelyet először valószínűleg a 4300 évvel ezelőtt urakodott VI. Dinasztia használhatott.
A múmiák nagy része nagyon rossz állapotban maradt fent, a régészek eddig nem tudták kideríteni a kilétüket, és a szokatlan temetkezési forma okait is csak találgatni tudják. Ebben a korban ugyanis ritkaságnak számított, hogy a halottakat fülkékbe helyezik el.
Szakkarában 150 éve folynak ásatások. Leleteket találtak már az óbirodalom időszakától egészen a római korig bezárólag. A múltbeli ásatások leginkább Dzsószer király piramisára (ami az első, lépcsős szerkezetű piramis volt az egyiptomi történelemben) és Unas király piramisára, az V. Dinasztika utolsó királyára koncentráltak. A mostani ásatások helye, szakkara délnyugati része archeológiailag szinte érintetlen.
Hawass szerint az egyiptomi régészeti leletek mindössze harminc százalékát találták meg eddig. A fennmaradó, nagyobb rész még mindig a homok alatt van.
Egyiptomban a legnagyobb régészeti felfedezés 1922-ben történt, ekkora találta meg Howard Carter Tutanhamon sírkamráját, méghozzá teljesen véletlenül. Bár ez volt a leggazdagabb és leglátványosabb régészeti felfedezés, a fáraó múmiája a hibás balzsamozásnak köszönhetően gyakorlatilag tönkrement. Ennek ellenére elindította az egyiptomi műkincslázat, ami a huszadik században már sokkal inkább a régészeti értékekre összpontosított - szemben a történelmi korokkal, ahol az egyiptomi sírok gyakran műkincsrablók áldozatai lettek.
A világ legnagyobb egyiptomi gyűjteményeit a British Museumban, a párizsi Louvreben, és természetesen Kairóban találjuk. A budapesti Szépművészeti Múzeum is büszkélkedhet egy kissebb, de tartalmilag annál kevésbé elhanyagolható egyiptomi gyűjteménnyel.