Megtalálták a világ legöregebb köcsögét
Kína Hunan tartományában egy barlangból kerültek elő annak a cserépedénynek a maradványai, amit a tudósok a karbonizotópos kormeghatározás alapján a legrégebbi fazekas kézműves terméknek tartanak. Az edény korát 17500 és 18300 év közé becsülik. Az eddigi legöregebb hasonló lelet Japánból származott, és 16-17 ezer év közé tették a korát.
A Yuchanyan barlangot 2005-ben fedezték fel, az egykor itt lakó törzs a régészek szerint a vadászó-gyűjtögető életmód és a növénytermesztés közötti átmenetben élhettek. A régészek munkáját nehezíti, hogy a barlangban később még évezredekig éltek emberek, így sok különböző korból származó lelet gyűlt össze egy helyen. A kormeghatározást az egykori tábortüzekből maradt faszéndarabok szénizotópos vizsgálatával végezték, ami szerint 21 ezer éve költöztek be az első lakók a barlangba, és 14 ezer éve állt elhagyottan, félig betemetve.
A felfedezés újra felélesztette a régészek közti vitát annak kérdésében, hogy kik, mikor és hol találták fel először a fazekasságot. Ezt szinte minden szakértő Kelet-Ázsiába teszi, ahol valószínűleg egymástól függetlenül több ősembertörzs is elkezdett agyagedényeket készíteni a mai Kína, Oroszország és Japán területén.