Húszmillió éves vérszívót találtak
Egy denevéreken élősködő parányi, maláriával fertőzött vérszívó húszmillió éves fosszíliáit fedezték fel egy dominikai bányából előkerült borostyándarabban amerikai kutatók. Ez az egyetlen ismert denevérlégy-fosszília: a páratlan leletről az Oregoni Állami Egyetem tudósai két szaklapban, a Systematic Parasitology, valamint a Parasites and Vectors című folyóiratokban tették közzé tanulmányukat.
A denevérek vérszívói a kullancslegyek öregcsaládjába (Hippoboscoidea) tartoznak. Két családjuk szakosodott a denevérekre: a denevérlégyfélék (Nycteribiidae) és a denevércsimbefélék (Streblidae). Eddig csupán a Nycteribiidae családba tartozó denevérlégyfélékről volt ismert, hogy a malária kórokozójának hordozói – olvasható a tanulmányt ismertető Live Science portálon.
A La Búcara bányából előkerült más borostyánleletekből kiindulva a fosszília korát 20-30 millió évesre becsülték a szakértők. „A denevérek az egyetlen valódi emlősök, amelyek képesek repülni. Ötvenmillió évvel ezelőtt fejlődtek ki, és a leletnek köszönhetően már tudjuk, hogy ez a hosszú időszaknak legalább a felét a denevérek a kullancslegyek társaságában töltötték el" – hangsúlyozta George Poinar, az Oregoni Állami Egyetem zoológusprofesszora, az őskori ökorendszerek egyik legelismertebb szakértője. A kullancslegyek kizárólag párzáskor hagyják el a gazdaállatot: nagy valószínűséggel ekkor esett az élősködő egy cseppnyi gyanta fogságába.