Foga volt egy ősmadárfajnak
Amerikai kutatók egy a korai kréta korban élt madárfaj, a Sulcavis geeorum maradványait vizsgálva arra jutottak, hogy a 121-125 millió évvel ezelőtt élt állat csőrében fogak is voltak. A felfedezés szerint az ősmadár durofág étrenden élt, vagyis a fogai arra kellettek, hogy el tudja fogyasztani a kemény külső páncéllal védekező állatokat, csigákat, rákokat, ízeltlábúakat.
A most közölt adatok tovább pontosították a korai madarak táplálkozási szokásairól és szájszervéről kialakult képet, és rámutattak, hogy még bőven lehet meglepetés a témakörben. A felfedezés kapcsán a Journal of Vertebrate Paleontology című újságban közölt tanulmány vezető szerzője, Jingmai O'Connor elmondta: bár a madarak a törzsfejlődés ezen szakaszában már kezdték elveszteni a fogaikat, egyes fajok pont specializálódni kezdtek azért, hogy jobb vadászati módszerekkel biztosítsák a fennmaradásukat.
A Kínában talált fosszíliák fogain olyan barázdákat találtak, amelyek elsődleges célja a fog megerősítése volt, ám ennek nem a vadászat során, a zsákmány elfogásakor volt jelentősége, sokkal inkább az elfogyasztáskor. A keményebb fogak arra kellettek, hogy az állat összeroppanthassa az áldozatát. Ilyen jellegű barázdákat, kúpokat, bordákat korábban egyetlen más madárfajnál sem találtak.
A különleges fogazat azonban ezt a fajt sem mentette meg. O'Connor szerint továbbra is rejtély marad, miért halt ki a fogas madárfaj annak ellenére, hogy sokáig sikeres élőlény volt. A szakember szerint a legvalószínűbb lehetőség, hogy az étrendjébe tartozó állatok megfogyatkozása miatt nehezedett meg a túlélése.