Elsüllyedt brit tengeralattjárót szerzett Kína
Kína még 1972-ben kiemelte egy 1931-ben elsüllyedt angol tengeralattjáró roncsát a Kelet-Kínai-tengerből. Nem lehet biztosan megmondani, hogy miért, de valószínűleg saját tengeralattjáró-programjukhoz próbáltak minél több információt szerezni. Ez egy pekingi amerikai szerző könyvéből derül ki, aki az elmúlt hat évet azzal töltötte, hogy összerakja az HMS Poseidon történetét.
Steven Schwankert nem meri teljes biztonsággal kijelenteni, hogy Mao kínája 1972-ben tényleg egy 1932-es tengeralattjáróról próbált volna technológiát lopni, úgyhogy a biztonság kedvéért felsorolja az alternatív magyarázatokat. Lehet az is, hogy csak
- nagyon idegesítette a katonaságot, hogy a halászhálók folyton beakadnak a periszkópba,
- kellett az ócskavas, vagy
- a kínai haditengerészet a kiemeléssel szerzett tapasztalatot.
Az utolsó magyarázat annyiban tényleg valószínű, hogy ha Kína épp akkor kezdett el atom-tengeralattjárókkal kísérletezni, valószínűleg tudni szerette volna a hadvezetés, hogy ki tudják-e emelni az elsüllyedt tengeralattjárókat.
Schwankert eredetileg a Poseidon roncsát szerette volna megtalálni, de ahogy egyre jobban beleásta magát a témába, rájött, hogy valószínűleg már nincs a vízben. Közben az interneten egyre több szemtanút talált, akik azt mondták, hogy már kiemelték a roncsot. Végül ezt a kínai külügyminisztérium is beismerte, de többet nem árultak el.
A Poseidon elég jó hajónak számított 1931-ben. Akkoriban saját támaszpontjai voltak az angoloknak a térségében, az egyik ilyen közelében gyakorlatozott, amikor összeütközött egy kínai teherhajóval. A legénység közül 31 főnek még azelőtt sikerült elmenekülnie, hogy lemerült volna, 26-an viszont a fedélzeten ragadtak. Közülük öten azután menekültek meg, hogy órákat töltöttek a víz alatt ragadt tengeralattjáróban.
Ez volt az első alakalom, hogy egy elsüllyedt tengeralattjáró legénysége megpróbált feljönni a vízfelszínre. Akkoriban azt tanították nekik, hogy maradjanak a roncsban, és várjanak a segítségre. A Poseidon katasztrófája után kezdtek el a tengeralattjárókba menekülőzsilipet építeni.