Így szól da Vinci hegedűzongorája
Leonardo Da Vinciről annyit mindenki tud, hogy mindenféle szerkezetet tervezett. Ezek többsége valamilyen harcra vagy repülésre szánt eszköz volt, de Slawomir Zubrzycki egy békésebb találmányt épített meg: a viola organista nevű, különleges hangszert.
A viola organista látszólag zongoraszerű eszköz, de a klaviatúra léte és a formavilág megtévesztő: a bonyolult belső felépítés hegedűhöz vagy csellóhoz hasonló hangzást eredményez. A bemutatóról készült videót hallgatva az embernek olyan érzése van, mintha nem is egy hangszert hallana, hanem minimum egy vonós együttest.
A tapasztalatok alapján a korábban soha meg nem épített hangszeren nem is olyan egyszerű játszani. Bár különleges hangzásvilága van, a használójának játék közben számolnia kell a felépítésből, illetve a mozgó alkatrészek miatt kialakuló késéssel. A beszámolók szerint a hangszerben elhelyezett fémhúrokat nem úgy szólaltatják meg, hogy egy puha anyaggal bevont kalapáccsal megütik őket, mint a zongora esetében. Sokkal inkább a hegedűre hasonlít a módszer: néhány, lószőrből készült, vonóként működő, folyamatosan pörgő kerék ér hozzá a húrokhoz.
Valószínűtlen, hogy a viola organista leváltaná a zongorákat vagy a vonós hangszereket (vagy a szintetizátorokat), de érdekes eszközként állhat a zeneszerzők rendelkezésére, akik összetett vonós hangzást szeretnének, de nem akarnak egy halom zenész bérlésével és vezénylésével vesződni.
Da Vinci terveiben nemcsak a kerekes megoldás szerepelt, tervezett olyan hangszert is, ahol egy övszerűen, végtelenítve körbefutó szíj szólaltatná meg a húrokat. Az elmúlt ötszáz évben többen is készítettek hangszert a mester tervei alapján, 1575-ben például a nürnbergi Hans Hyden egy geigenwerk nevű hangszerrel állt elő, erről azonban csak ábrázolások maradtak fent. Obucsi Akió japán hangszerkészítő a kétezres évek elején szintén kísérletezett a dologgal. Zubrzycki a koncerttel szintén azt bizonyította, hogy da Vinci nem csak össze-vissza rajzolgatott, mikor papírra vetette a viola organista ötletét.