10 dolog, amit nem tudott II. Erzsébetről
További Történelem cikkek
- 30 éves a rendszerváltó paktum, 30 éve ül Orbán a parlamentben
- A vérengzés nem egyszeri kisiklás, hanem a szovjet politika része volt
- Évekig náci megszállás alatt volt az ország, mégis megmenekült a zsidók 99 százaléka
- Mostantól bárki elolvashatja Rákosi Mátyás magánleveleit
- Megtalálták a világ legöregebb macskáját
II. Erzsébet egyike a leghosszabb ideje regnáló uralkodóknak; alig tízévesen lett trónörökös, amikor apját VI. György néven váratlanul királlyá koronázták, és 26 évesen ült fel a trónra. De 89 éve alatt számos még ennél is érdekesebb dolog is történt vele, fussuk is át a legérdekesebb tíz dolgot, amit sosem gondoltunk volna a brit királynőről.
- Kezdjük azzal, hogy mit is jelent brit királynőnek lenni. Az, hogy a szigetország legnagyobb részén ő a királynő, nem lep meg senkit. De azért hogy életében volt ő már Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Afrika, Pakisztán, Ceylon, Jamaica, Barbados, a Bahamák, Grenada, Pápua Új-Guínea, a Salamon-szigetek és egyebek mellett Tuvalu királynője is, az nem semmi. Még akkor sem, ha erre a tényre nagyjából annyi hatással volt, mint arra, hogy királynővé koronázták: így alakult.
Fotó: Keystone-France
- Rendszeresen rúzsozza magát nyilvánosan, és ez még talán annál is furább, hogy soha nem látták még kétszer ugyanabban a ruhában. Annyira természetesnek veszi, hogy néha meg kell igazítani, amit meg kell igazítani, hogy Laura Bush amerikai first lady is tőle tanulta el a nyilvános sminkelést. Mikor egyszer megkérdezték tőle, mármint Laura Bushtól, hogy nem tartja-e furcsának, hogy csak úgy előkapja a rúzst és rúzsoz, ahol épp kedve szottyan, Bush csak annyit válaszolt: neki a királynő mondta, hogy ez így rendben van. Ez ellen gyakorlatilag nem létezhet illemtani vagy protokollügyi ellenérv.
- Tudták, hogy az amúgy igen szigorúnak és karótnyeltnek tűnő II. Erzsébetnek is van beceneve? Mármint nem olyan, amit a humoros angolok adtak neki, hanem olyan, amin a családtagjai szólítják. Ez a becenév a Lilibet, és azért kapta, mert gyerekkorában nem tudta kiejteni a saját nevét. Ha önnek van Erzsébet ismerőse, hívja mostantól Ejzsinek, és ha felháborodik, világosítsa fel, hogy még az angol királynőnek se lehetne egy szava se.
- A brit királynő korához képest igazi tech-guru: van saját csatornája a Youtube-on, oldala a Facebookon, jelen van Twitteren (hat évvel korábban odaért, mint Obama!), sőt az unokáival sms-ben tartja a kapcsolatot.
- Még ennél is komolyabb tech-guruság, hogy II. Erzsébet 1976-ban küldte az első emailjét, egy brit katonai bázisról. A felhasználói neve HME2 (Her Majesty Elizabeth 2) volt, az üzenetben pedig az ARPANET felhasználóit értesítette arról, hogy elérhetővé vált a CORAL 66 nevű programozási nyelv.
- Erzsébet tud vezetni, 1945 óta van jogosítványa, amit akkor szerzett meg, amikor belépett a brit hadseregbe (és ha hozzátesszük, hogy Winston Churchill lányával együtt, akkor a legkirályabb, történelemmel kapcsolatos mondatok egyikét hozzuk létre). Lazán kapcsolódik, hogy II. Erzsébet az egyetlen ember Nagy-Britanniában, aki jogosítvány és rendszám nélkül is vezethetne, ha épp olyan kedve lenne.
Fotó: Max Mumby/indigo
- Erzsébetről rengeteg festmény és portré készült, egész pontosan 129 hivatalos (ebből kettőn ábrázolják együtt a férjével). Az első portrét 1933-ban, hétéves korában festette róla a magyar László Fülöp Elek, akit az utolsó udvari festőként tartanak számon. 2003-ban még egy hologramos portrénak is modellt ült a királynő, összesen tízezer képet lőttek róla, hogy összejöjjön a térbeli hatás.
- Sok mai politikussal ellentétben II. Erzsébetről nem lehet azt mondani, hogy egy percet sem dolgozott életében: a királynő (akkor még egyszerű trónörökösként) szerelőként dolgozott a második világháborúban, így valószínűleg ő az egyetlen királynő, aki nem esik zavarba, ha gyújtógyertyát kell cserélnie egy autó motorjában. Azóta sem pihen, a rengeteg hivatalos eseményhez, alapítványhoz és jótékonysági szervezethez tartozó feladat sem mondható szabadidős tevékenységnek vagy hobbinak.
- Kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy az unokatestvéréhez ment feleségül. Persze Fülöp herceg csak harmadunokatestvére Erzsébetnek, az ük-üknagyszüleik szintjén kell keresni a közös felmenőket, Viktória királynő és Albert herceg személyében, akik viszont tényleg unokatestvérként házasodtak össze.
Fotó: Popperfoto
- A végére hagytuk a legérdekesebbet: egy serlegkocsányú fikuszon ült, amikor királynő lett belőle. 1952. február 6-án épp egy kenyai körúton volt, amikor férje, Fülöp meghozta a rossz hírt: Erzsébet apja meghalt. Az akkor 25 éves hercegnő épp egy fára mászott fel. A körutat megszakították, Erzsébet visszatért Londonba, és elkezdődött a 63 éve tartó uralkodás.
+1 II. Erzsébet tényleg nem paprikajancsi. Ez már akkor kiderült, mikor 1981-ben a hagyományos katonai felvonuláson, a Trooping the Colouron meg sem rezzent, amikor hat lövés dördült tőle nem messze (egy hibbant akart így híressé válni), de volt olyan eset is, amikor egy őrült betörő egészen a királynő hálószobájáig jutott. Erzsébet kedélyesen elbeszélgetett a férfivel, amíg megérkeztek az őrök, és elvezették a betörőt.