Cáfolják a legendás kalózkincs megtalálását
Az UNESCO szerint semmiféle kalózkincset nem talált Madagaszkáron Barry Clifford amerikai kincsvadász és búvárrégész, aki májusban világgá kürtölte, hogy rábukkant egy hírhedt 17. századi skót kalóz, William Kidd kincseire a Madagaszkárhoz közeli Sainte Marie-sziget kikötője közelében - írja az MTI.
Clifford és csoportja május 7-én jelentette be, hogy egy 50 kilogrammos ezüstrudat találtak Kidd hajójának, az Adventure Gallerynek roncsában. A kincsvadász egy dokumentumfilmes forgatócsoport kamerái előtt hozta felszínre az ezüstrudat, amelyet a parton ünnepélyesen átadott Hery Rajaonarimampianina madagaszkári elnöknek.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének közleménye szerint az amerikai búvárrégész nem találta meg sem Kidd hajóját, sem kincsét, a nagy cécóval felszínre hozott fémdarab valójában nem ezüstrúd, hanem egy 95 százalékban ólomból álló fémnehezék, a Kidd-féle állítólagos hajóroncs pedig nem egyéb, mint az egykori kikötő maradványa.
Az UNESCO szakértőkből álló hétfős kutatócsoportja júniusban négy napon keresztül vizsgálta a tengerfenéket az Ilot Madame-öbölben, Sainte Marie-sziget elhagyatott egykori kereskedelmi kikötőjében.
"Nincs semmiféle ezüstkincs" - jelentette ki Michel L'Hour, a szakértői csoport vezetője. Bár Clifford nem találta meg a legendás kalózhajót és kalózkincset, a tenger mélyén számos olyan, jó állapotban konzerválódott történelmi hajóroncs hever, amelynek komoly régészeti jelentősége lehet - közölte az UNESCO.
William Kidd (1645-1701) hajóskapitány a brit hatóságok szolgálatában üldözte a kalózokat, ám később maga is tengeri rablónak állt, 1698-ban elfogták és 1701-ben felakasztották. Zsákmányát azóta is kincsvadászok keresik. Barry Clifford tavaly arról számolt be, hogy Kolumbusz Kristóf hajójára lelt rá Haiti partjainál, de az UNESCO később cáfolta, hogy valóban a Santa Maria roncsa került volna elő.