Szüfrazsettek a királyi színházban
Oroszország hadiállapottal fenyegeti a finneket • A mexikói forradalom a legvéresebb modern revolúció • Szüfrazsettek tiltakoztak az angol királyi pár előtt. Esti Ujság, 1914, február 24. (Lapszemlénk a korhű írásmódot, helyesírást tükrözi.)
Oroszok a finnek ellen
Jól értesült körök közlése szerint elhatározott dolog, hogy ha a finn országgyűlés február végéig továbbra is megtagadja a cári ukázok végrehajtását és megmarad a passzív ellenállás terén, az országgyűlést föloszlatják és két vadász-, valamint két kozákezredet helyeznek át Finnországba. Ezeket április végén egy egész orosz hadosztály fogja követni. A csapatok végképp Finnországban maradnak és az országban kimondják a hadiállapotot.
A tábornok és a farmer
Az angol-mexikói összeütközés
A mexikói forradalmi párt egyik vezére, Villa tábornok, agyonlövetett egy Benton nevü angol farmert. A nemzetközi jognak e durva megsértése miatt igen nagy a felháborodás Angliában és az sem lehetetlen, hogy Anglia bele fog avatkozni a Mexikóban duló polgárháborúba, melyet a közvetlenül érdekelt szomszéd, az északamerikai Egyesült-Államok kormánya tétlenül néz végig.
A konfliktus előzményei nagyjából már ismeretesek. Benton, aki dusgazdag ember, elment a fölkelők táborába és engedelmet kért arra, hogy négyezer darab marhát áthajthasson az Egyesült-Államok területére. Villa tábornok azt felelte neki:
Éppen jókor jött, mert a négyezer darab marhára neki magának is nagy szüksége van, a négyezer marhát tehát egyszerűen – elkobozza.
Érthető, hogy az angol farmernek nem tetszett ez a dolog és közte és a tábornok között élénk szóváltás keletkezett. Azon sem lehetne csodálkozni, bár ez már nem valószínű, amit Villa tábornok mond, hogy az angol annyira megharagudott, hogy revolverét elővette és rálőtt a tábornokra – de a golyó nem talált. Ha a szóváltás hevében kezdett lövöldözni a farmer, akkor aligha harminc lépésnyire állt a tábornoktól és igen csodálatos, hogy a tábornoknak semmi baja nem esett.
A tábornok haditörvényszék elé állitotta a farmert. Bentont halálra ítélték és nyomban ki is végezték. A nagy francia forradalom óta nem volt még olyan revolúció, melyben annyi vért ontottak volna, mint Mexikóban. Akár volt jogcím az angol farmer kivégzésére, akár nem volt rá jogcím: az a szörnyű vérengzés, melyet ugy a kormánypárt, mint a forradalmi párt úgyszólván napról-napra elkövet – mindenesetre elég ok volna már arra, hogy a civilizált államok Mexikóban végre rendet teremtsenek.
Szüfrazsett-tüntetés a színházban
London: tegnap az angol királyi pár és a velszi herceg megnézte a királyi szinházban Az istenek kedvence cimü szinmü előadását. A második fölvonás elött hirtelen öt szüfrazsett, akik a nézők között voltak, kiáltozni kezdett:
Miért kinozzák a nőket a fogházakban? Választójogot a nőknek!
Ezzel a szüfrazsettek az aznap letartóztatott társaik érdekében akartak tüntetni. Az öt szüfrazsettet minden ellenállás nélkül kivezették a szinházból. A királyi pár ugy tett, mint ha az esetet észre sem vette volna.
Jardin d'Hiver
Még csak néhány napig vendégszerepel a világ legnagyobb csodája: Telo és Paty telepatikus zene-rejtély. Mindenki nézze meg a fenomenális 2 művészt, kiknek előadásán sok százezer ember töri a fejét. A nagyszerű februári műsor többi számai is csak e héten láthatók, mert vasárnaptól kezdve teljesen uj, Budapesten még nem látott szenzációs számok lesznek
Rovataink a Facebookon