Kezdődik az újságok öncenzúrája
Mától minden ujság erősen korlátozza magát, életbe lépett az uj sajtótörvény • Rettegett anarkista bandát fogott el a párisi rendőrség • Szigoruan eltiltották a katonatiszteket a házasságközvetítőtől. Esti Ujság, 1914, április 15.
Itt az uj sajtótörvény
Ma jelennek meg először a magyar lapok az uj sajtótörvény anyai szárnya alatt. Mától kezdve kell az írónak temperálnia hevületét, a szerkesztőnek kioperálnia a kéziratból minden olyan elmés pointet, amelyet kényesebb szív magára sértőnek talál, a kiadónak mától kezdve kell reszketnie az óvadékjáért, az olvasónak, a szivesnek és nyájasnak mától kezdve kell megfékeznie kiváncsiságát, amely örömmel kalandozott el a magánélet tilalmába.
Nem örvendünk az uj sajtótörvénynek, de nem is tartunk tőle.
Nem tudunk örülni rajta, mert bár tiszta szívből utáljuk azt a szabadságot, amely különösen az utóbbi időkben valóságos tömegmérgezést vitt végbe, mégis inkább féltjük fejlődő, zsenge, sok oldalról szorongatott önállásunkat a korlátozásnak, mintsem a szabadságnak tulzásaitól.
De nem is félünk az uj törvénytől. Mert akinek az Isten tehetséget adott, attól az égi adományt sem Balogh Jenő, sem a törvénye nem kobozhatja el.
A tehetség él és győzni fog.
Elfogott anarkisták
Páris: A francia fővárosban érdekes küzdelem folyik a rendőrség és a gonosztevők tízezrei között. Nem régiben még sokkal veszedelmesebb volt Párisban rendőrnek állani, mint akár katonának, sőt az idegen légió tagjait sem fenyegette több veszedelem Afrika benszülöttei között, mint a párisi rendőrt és detektívet a világ legcivilizáltabbnak nevezett városában.
Körülbelül egy esztendeje, hogy uj rendőrfőnök került Páris közbiztosságának élére az energikus Hennion személyében, s a siker mérlege most már határozottan a rendőrség javára billen.
Az elmult csütörtök éjszakáján ismét igen értékes fogást csináltak. Hosszu ideje garázdálkodott már egy anarkista banda, melynek vezetője rettegett betörő és lehetetlenségnek látszott elfogni. Ezt a félelmetes banditát látta most meg a rendőr, aki a Bastille-téren volt őrszemen. Óvatosan nyomon követte a banditát egészen a Saint Maur-pályaudvarig, ahol azután reátette kezét a betörő vállára és fölszólította, hogy adja meg magát.
A bandita azonban nem engedelmeskedett, hanem elővette revolverét és lövöldözni kezdett.
Megsebesítette a rendőrt, valamint a körülállók közül két utast, végül azonban mégis csak sikerült ártalmatlanná tenni. Ehhez hat emberre volt szükség, mert a bandita hatalmas termetű, rendkívül izmos ember, aki alaposan megszokta a hasonló helyzeteket.
A nyomozás hamar teljes eredménnyel járt, ugyanis sikerült elfogni az egész bandát, amelynek több nőtagja is volt. Ott volt az elfogottak között Fernand, a szőke, Henrik, a japán, Jenő, a spanyol, azután egy névtelen nő, akit a szép olasz leánynak neveztek. Az elfogottak mind veszedelmes anarkisták.
Tilos tisztnek házasságkötő utján nősülni
Szeged: Meixner Ottó, a 7. hadtest parancsnoka bizalmas rendeletet intézett a szegedi ezredekhez a katonatisztek nősülésére vonatkozóan. A hadtestparancsnok utal az utóbbi időben leleplezett házasságközvetítő szédelgéseire és ebből kiindulva szigoruan megtiltja tisztjeinek, hogy házaságközvetítővel akár közvetve, akár közvetlenül érintkezésbe lépjenek.
Rovataink a Facebookon