Itt a húsvét, röppennek a viccrakéták
Jön a húsvét, jajj a természetnek: a pesti ember akkor a legborzalmasabb, ha kirándul • Uj világgazdasági terv a nemzetközi kereskedelem egységesítésére • A bécsi rendőr ősi ellensége: a narancshéj • Gyerekekről, gyerekek nélkül. Esti Ujság, 1914, április 19.
Pest és a természet
Budapest vasárnap szembetalálkozik a természettel, mert a pesti ember mindenáron kirándulni akar. De a pesti a ember a természetet sem tudja máshogy elképzelni, mint alaposan, fölöslegesen és stílustalanul bebútorozva.
Nem is kirándulás az, amit művelünk, hanem valóságos hurcolkodás, ami fölér egy kisebbfajta lakásváltozással.
És ezért van, hogy ahová mi megyünk, ott nem is a természetet találjuk meg, hanem magunkat: Pestet látjuk viszont, azzal a hozzáadással, hogy a pesti ember, ha egyszer kiszabadul az utcájából, még pompázóbb, még hangosabb, még követelőbb, még éneklőbb a beszéde, gyilkosabb a pletykája és sértőbb a vicce.
Mert a hiu, kérkedő és erőnkön tulmenő pompázás, a pletyka és mindenekfölött a kegyetlenül rossz vicc az, amitől Pestet még a húsvét sem válthatja meg.
A tavaszi ünnepnapokon Pest, Pest és Pest ott lesz mindenütt a Gellérthegytől az Adriáig, lobognak a kalaptollak, megy a Hacacáré áradata, röppennek a viccrakéták, egyetlen nagy, megbomlott Budapest lesz az egész világ.
Uj világgazdasági terv
Londoni parlamenti körökben már régebben szellőztetik azt az eszmét, nem volna-e lehetséges az interparlamentáris békekonferenciához hasonlóan életbeléptetni interparlamentáris gazdasági konferenciát. Valamennyi parlament képviselői összegyülnének évenkint egy nagy városban a legfontosabb kereskedelempolitikai kérdések megvitatására.
Az értekezletnek az volna az egyik első célja, hogy a kereskedelmi jog lehetőleg minden országban egyforma legyen, annál is inkább, mert a mai különféleség nagy kárral jár az államgazdaságra és a nemzetgazdaságra.
A veszedelmes gyümölcshéj
Sok balesetet okozott már hanyag és neveletlen embereknek az a szokása, hogy narancsnak vagy bármilyen más gyümölcsnek a héját eldobálják az utcán, a gyalogjárón.
Aki rálép az eldobott gyümölcshéjra, a legtöbbször elesik és karját vagy lábát törheti, nyomorék lehet egész életére.
Bécsben radikálisan segítenek most ezen a bajon. Azokra, akik narancs-, alma-, dinnyehéjat vagy bármilyen hasonlóképpen veszedelmes gyümölcshéjat vagy darabot az utcán eldobnak, a rendőr nyomban lecsap, igazoltatja őket és megindul a büntető eljárás az élet biztossága elleni kihágás címén. A kihágás elkövetőjét akkor is megbüntetik, ha nem is okozott bajt, hiszen az nem az ő érdeme.
A gyermek és a mese
A Magyar Gyermektanulmányi Társaság szombaton este hat órakor a Tudomány Egyetem bölcsészet karán nyilvános gyermektanulmányi értekezletet tart. Az értekezlet tárgya lesz: A gyermek és a mese. Előadó: Nográdí László dr. főgimnáziumi tanár.
Gyermekek részvétele nem kivánatos!
Rovataink a Facebookon