Áldetektív rablótámadása a kispesti erdőben
„Legkellemetlenebbek az esték” — tábori életkép egy délen szolgáló festőművésztől • A német léghajóktól retteg az ellenség • Nincs ruhájuk sem, így nem lehet kitenni a kórházból az idegen sebesülteket • Áldetektív rablótámadása a kispesti erdőben. 100 éves hírek.
Tábori életkép
Zádor István, az ismert nevü festőművész, aki a déli harctéren, a Boszniába betört ellenséget kiverő csapatoknál küzd, hosszabb levélben számol be eddigi háborús tapasztalatairól.
— Jelenleg egy szerb pokrócon fekszem, amelyet még Szerbiában harácsoltam téli takaróul egy hegy csúcsa mögött. Fent a hegyen ágyúink állanak és nagyon bömbölnek. Határbiztositó szolgálatot végzünk és ha a szerbek odaát mutatkoznak, közéjük lövünk.
Persze mindenről le kell itt mondanom, amit kulturember nélkülözhetetlen szükségletnek tart. Amióta Pestről eljöttem, talán kétszer-háromszor vetkőzhettem le. Éjszakára — ha nem vagyunk veszélyeztetettebb helyen — a cipőmet tehetem le. A földön alszom, ha jól megy: sátor alatt, de nem mindig lehet felütni.
Mosdani az időjárás szerint szoktunk. Persze valamennyien szakált eresztettünk, mert borotválkozni még kevésbbé lehet, mint mosdani. Legkellemetlenebbek az esték. Tábortüzet gyujtunk, melegedni próbálunk és hét óra felé aludni megyünk. Bizony nagy dolog a háború s különösen furcsa érzés, amikor bajtársakat, akikkel állandóan együtt voltunk, egyszerűen kilőnek közülünk. Tovább... (Pesti Napló)
Ruhát az idegen sebesülteknek!
Az Esztergom vármegyei alispán felesége, Perényi Kálmánné fölhívja a jólelkű adakozók figyelmét arra, hogy az esztergomi katonai kórházak fölgyógyulóban levő idegen sebesültjei legnagyobb részt ruha nélkül vannak; a kórházból való távozásukat ez majdnem lehetetlenné teszi. Fölkéri mindazokat, akiknek van nélkülözhető, bárminemű régi fehérneműjük vagy felsőruhájuk (lábbelit is beleértve), szíveskedjenek azt hozzá beküldeni. Ruhák és egyéb szükségletek beszerzésére pénzadományokat is hálával fogad. Tovább... (Népszava)
Az áldetektiv rablótámadása
A kispesti erdőben dolgozott egy napszámos a feleségével. Este vacsorafőzéshez tüzet gyújtottak. Egyszerre egy fiatalember toppant eléjük, azt mondta, detektív és az asszonyt felszólította, hogy kövesse a rendőrségre, mert a mezőn tüzet nem szabad gyújtani. Az asszony elindult vele, de alig mentek néhány lépést, a fiatalember a nőt leteperte. A sikoltozásra előrohant a férj, akit a merénylő nyitott késsel a kezében fogadot s fenyegetések között elvette a pénztárcáját, amelyben tiz korona volt. A rablót, Loncsai István, husz éves lakatost a kispesti Kossuth-telepen sikerült elfogni. A rendőrség letartóztatta. Tovább... (Pesti Hírlap)
Háború a levegőben
Nemrégen még csak fantáziaszámba ment az ilyen kép, amelyik egy levegőben folytatott háborút ábrázol. Ma már minden részletében a valóságot mutatja. A repülőgépekről és léghajókról bombákat dobnak le, a földről fényszórókkal világitják meg a sötét égboltot, hogy a veszedelmes ellenséget kikutassák. Az egyik repülőgép szétrombolva zuhan alá. A siker ezen a téren is hős szövetségeseink mellé szegődött. A német léghajóktól ép ugy retteg az ellenség, mint a nagy német seregektől. Tovább a Tolnai Világlapjára.
Mi ez?
Az Index és az Arcanum Digitális Tudománytár együttműködésében ön minden nap hozzáférhet a száz évvel korábbi napi- és hetilapokhoz. Ha szeretne többet tudni az együttműködésről és érdekli, hol találhat további első világháborús dokumentumokat, olvassa el korábbi cikkünket. Az Arcanum első világháborús oldalát itt találja.
Rovataink a Facebookon