Régészeti oktatás egy római börtönben
További Történelem cikkek
- 30 éves a rendszerváltó paktum, 30 éve ül Orbán a parlamentben
- A vérengzés nem egyszeri kisiklás, hanem a szovjet politika része volt
- Évekig náci megszállás alatt volt az ország, mégis megmenekült a zsidók 99 százaléka
- Mostantól bárki elolvashatja Rákosi Mátyás magánleveleit
- Megtalálták a világ legöregebb macskáját
Időszámításunk utáni I.-II. századi rabszolgatemetőre bukkantak a római Rebibbia börtönben egy új épület alapjainak kiásásakor. Egy 25 méter hosszú, 600 literes űrtartalmú ciszternát, valamint különböző használati tárgyakat, így olajos és boros amforákat, tálakat és serlegeket is találtak.
A temetőben 80 sír van, és a csontvázak tanulmányozása során a szakemberek megállapították, hogy a hátgerincek és izületek deformációi tanúsítják, milyen nehéz sorsuk lehetett ezeknek a rabszolgáknak - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.
Tanfolyam a raboknak
Ami ezután következik, az már a modern kor története. A leletekre alapozva régészeti tanfolyamot indítottak a börtönben önként jelentkezők számára. Az első évben, azaz idén, hatan kaptak "régészeti ásatásokra specializált kisegítői és régészeti zöld területek karbantartói" képesítést. 2007-en heten lesznek ennek az oklevélnek a várományosai.
A szokványos érettségi és angol nyelv tanulása helyett választott szak új utakat nyit meg a társadalomba való visszailleszkedéshez - nyilatkozta a börtön igazgatója, aki kiemelte: azok, akik eddig elvégezték a tanfolyamot, szívből megszerették ezt a szakmát.
A tanfolyam egy évig tart, 500 laboratóriumi munkaórát foglal magába, amelynek keretében a hallgatók megtanulják: hogyan kell megtisztítani, összerakni a leleteket, továbbá elméleti anyagot, ismereteket az ókorról, az ásatási technikákról, a grafikai dokumentációról, a régészeti zónákban lévő zöld területek karbantartásáról.
Az igazgató tervezi a tanfolyam nyitottá tételét a "civilek" számára is, de amíg ez megvalósul, látogatók lehetnek az ügyvédek, bírák, oktatók, szociális munkások. A börtön bejáratánál megnyílik egy kis múzeum, amelyben a börtönbeli ásatások leleteit állítják ki.
XIII. századi freskók egy római monostorban
Szintén római hír, hogy az olasz fővárosban, a Celia dombon álló Santi Quattro Coronati Ágoston-rendi monostor restaurálása során XIII. századi freskókat találtak több mészréteg alatt - írta ugyancsak a Corriere della Sera.A kiváló állapotban lévő festmények a 12 hónapot, a bűnöket, a nyelvtan, a geometria, a matematika, a csillagászat és a zene alakjait, az évszakokat a szelekkel, a csillagképeket és ábrázolják, és egy tengeri tájat.
A szakemberek szerint ezek a művek a XIII. század olasz festészetének legjelentősebb darabjai közé tartoznak a témák gazdagsága, a színek élénksége és főként művészi kivitelezésük miatt.
Méltán mondhatta bemutatásukkor az olasz kulturális miniszter, hogy "Olaszország szüntelenül hihetetlen meglepetésekkel ajándékoz meg bennünket".