További Tudomány cikkek
- Tényleg egy lapos korongon élünk, és 46 méteres jégfal vesz minket körbe?
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
Kis áttörés ez egy porszemnek, nagy áttörés az emberiségnek: dán tudósoknak sikerült kvantuminformációt teleportálniuk úgy, hogy az eddigi kísérletektől eltérően fényt és anyagot is használtak az adatátvitelhez. Emberről, kutyáról, ezúttal sincs szó, de a szemmel már látható anyagdarabot teleportáló kísérlet, amelyről a Nature magazin számolt be, közelebb viheti az emberiséget a kvantumkommunikáció gyakorlati alkalmazásához és a még csak elméletben létező kvantumszámítógép létrehozásához.
Teleport a Star Trekben - ez még odébb van
Fényt messzire, atomot közelre
Puszta fényt már évekkel ezelőtt sikerült teleportálni: 2002-ben az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatói lézersugarat szedtek szét, majd egy méterrel távolabb létrehozták annak másolatát. Két évvel később osztrák és amerikai tudósok egy időben jelentették be, hogy sikeresen teleportáltak atomokat. Az Innsbrucki Egyetemen kalciumionokat, a coloradói NIST kutatóintézetben berilliumot használtak, és hasonló, nagyjából 75 százalékos pontosságot értek el. 2004-ben osztrák kutatók fénnyel jóval meggyőzőbb eredményt produkáltak: egy a Duna alatt húzódó, hatszáz méter hosszú optikai kábel két vége között teleportálták a fotonok kvantumállapotát.
Atomokat eddig csak néhány milliméteres távolságba sikerült teleportálni. A mostani dán módszerrel viszont messzebbre is el lehet juttatni az anyagot, mert a kvantumösszefonódást fény segítségével viszik át. (A teleportációs kísérletekben felhasznált a kvantumösszefonódás azt a jelenség, amikor két részecske kvantumállapota fizikai összeköttetés nélkül is kapcsolatban áll egymással.)
Polzik szerint a mostani kísérlet jelentőségét az információ egyik helyről a másikra való teleportálása adja. A kvantuminformáció a klasszikus információtól abban különbözik, hogy nem lehet mérni, kapacitása messze meghaladja a hagyományos információét, és lehallgatni sem lehet, így a lehető legbiztonságosabb adatátvitelt teszi lehetővé – ez lehet a jövő kvantumszámítógépének alapja.