Újra magyar fotós a NASA választottja
A szépen megkomponált kép több égitest mellett egy ritka légköroptikai jelenséget, a szivárványos színű úgynevezett mellékholdat örökítette meg a befagyott tó jégpáncélja felett. A színes képződmény a kép bal oldalán erősebben, míg a jobb oldalán gyengébben fénylik. A jelenség kialakulásáért a légköri jégkristályokon megtörő fény a felelős. A kép közepén a túlexponált Hold látszik, tőle balra pedig jól látható a Szaturnusz. A felvétel egyben önporté is, ugyanis a szerzője önmaga állt, illetve ült modellt az objektív előtt, a képnek léptéket adandó.
A fotós a képet illető kérdéseinkre így válaszolt: "Számomra nagy elismerés, hogy az én képemet választotta a NASA a nap felvételévé. Minden asztrofotós álma, hogy itt kapjon nyilvánosságot a munkája, és - úgy tűnik - tetszik az APOD szerkesztőinek a fotózási stílusom, mert már ötödször publikálták ki az én fotómat." Legutóbb szeptemberben éppen a tihanyi apátság mögött lebukó napot megörökítő felvételét választották ki a csillagászok.
"Útjaimon igyekszem az adott terület éjszakai arcát is megismerni, így előszeretettel keresem a csillagászati témákat a helyi jellegzetességekkel egyetemben. Karintia éjszakai arcáról megjelent beszámolómat elküldtem a NASA munkatársainak is, akik a mellékholdas kompozíciót tartották legérdekesebbnek. A legutóbbi, tihanyi naplementét ábrázoló APOD kép témájában nagyon a szívemhez nőtt, de általánosságban elmondható, hogy a Holdhoz és a Naphoz kapcsolódó jelenségek megörökítése látványos, és egyben nagyon hálás fotózási stílus lehet" - kommentálta a sikert Ladányi.