Elszabadult szatelit fenyegeti a műholdas kommunikációt
A 36 ezer kilométeres magasságban keringő műholddal április elején, egy szokatlanul erős napkitörés után szakadt meg a kapcsolat, azóta nem reagál a földi irányítóközpont utasításaira, letért a pályájáról, és más műholdak pozíciója felé közeledik.
A Galaxy 15 a mikrohullámú tartományban dolgozott, ahol jellemzően tévéadásokat sugároznak (a földi antennáról vett jelet a műhold felerősíti, és visszasugározza a Földre), de ezt a műholdat használta például az amerikai Federal Aviation Administration is repülőgépek leszállásának irányításához. Az elszabadult műhold feladatát a Galaxy 12 vette át.
A pályájáról letért műhold egyébként továbbra is működik, veszi az adatfolyamot, és szórja vissza a Földre, éppen ez okozza a problémát. A Galaxy 15 ugyanis várhatóan május utolsó hetében belép a hozzá legközelebb keringő objektum, a luxemburgi SES cég AMC-11 műholdjának területére, és ha addig nem sikerül kikapcsolni, megzavarhatja annak működését. Júliusban a Galaxy 14, majd augusztusban a Galaxy 18 műholdakkal kerülhet kritikus közelségbe, ha addig nem sikerül kikapcsolni. Erre május 7-én tesznek egy utolsó kísérletet, a szokásosnál jóval nagyobb jelerősségen küldött paranccsal.
Szakértők szerint ma nagyjából 160, zombiműholdnak nevezett, használaton kívüli eszköz kering a Föld körül, geostacionárius pályán. Ezek lassan két pont felé tartanak a nyugati 105., illetve a keleti 75. hosszúsági fok felett található, úgynevezett librációs pontok felé, ahol a környező nagyobb objektumok (a Föld, a Hold és a Nap) gravitációs mezői éppen kiegyenlítik egymást.
A Galaxy 15 sorsa valószínűleg az lesz, hogy a szenzorai végül elveszítik a kapcsolatot a Földdel, a napelemtáblái elfordulnak a Naptól, lemerül az energiatartaléka, és kikapcsol. Ezt a szakemberek július végére, legkésőbb augusztus elejére jósolják.