Az első képek a Vesta aszteroidáról
Három és fél éves utazás után elkészítette első felvételeit a Vesta aszteroidáról az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Dawn nevű űrszondája.
Az 530 kilométeres égitestről 1,2 millió kilométeres távolságból készített felvételeket a szerkezet német tudósok által épített kamerarendszere – tudatta a Max Planck Intézetnek a naprendszer kutatásával foglalkozó részlege.
A képek azonban nem mutatnak sokat az aszteroidából, pusztán világos foltként ábrázolják a Vestát. A repülés e korai szakaszában a felvételek elsősorban a navigációt segítik – mutatott rá a németországi Lindauban működő intézet.
Amikor a szonda idén júliusban eléri az égitestet, már magas felbontású felvételek készülhetnek a kisbolygó felszínéről. Eddig a Hubble űrteleszkópnak volt a legjobb rálátása a Vestára, amelynek déli féltekén egy óriási kráter tátong.
Az aszteroida a Földtől mintegy 280 millió kilométerre, az úgynevezett aszteroidaövön található, és a 4,5 milliárd évvel ezelőtt született Naprendszer keletkezésének idejéből megmaradt protobolygóként tartják számon. Más protoplanéták összeolvadtak egyéb bolygókkal, vagy ütközésekben megsemmisültek.
A Dawn kamerarendszere először szolgálhat információkkal az égitest ásványtani összetételéről és felszínének jellegzetességeiről, és teheti lehetővé topográfiai felmérését.