A keresés 2011. május 8-án kezdődött a Green Bank-i Bobert C. Byrd rádiótávcsővel, ami jelenleg a világ legnagyobb, mozgatható antennájú rádióteleszkópja. Ekkor egy órán keresztül gyűjtöttek adatokat összesen 8 bolygóról. A méréssorozat addig folytatódik, amíg össze nem gyűlik 24 órányi adatsor mind a 86 objektumról. Ezek után egy gyors analízist követően az adatokat további vizsgálat céljára szétosztják a SETI@home közel egymillió felhasználójának számítógépein futó kliensek között is.
A kiválasztott Föld-szerű bolygók a csillagaik lakhatósági zónáiban keringenek, vagyis a felszínükön az esetlegesen jelenlévő víz folyékony halmazállapotban tartósan megmaradhat. Jelenlegi ismereteink szerint a folyékony víz alapvetően fontos az élet kialakulásához.
A vizsgálathoz azért választották a Green Bank-i óriás távcsövet, mert a SETI-kutatások zömét hagyományosan végző arecibói rádiótávcső képtelen az északon elhelyezkedő Kepler-mezőt észlelni. Érdekes egybeesés, hogy a legelső, földön kívüli civilizációk keresését megcélzó kutatás (OZMA) is éppen Green Bankben zajlott 51 évvel ezelőtt.
A tervezett, 24 órányi adatsor első hallásra kevésnek tűnik, de ezen idő alatt a Byrd távcső a fejlett műszereivel annyi adatot képes rögzíteni, mint az arecibói teleszkóp egy teljes év alatt. Az otthoni felhasználók számítógépeinek bevonásával zajló teljes vizsgálat előreláthatóan egy évet vesz majd igénybe - mondta el Dan Wertheimer, a SETI@home vezető kutatója.