
További Űrkutatás cikkek
A Neptunusz új tengelyforgási periódusának meghatározása Erich Karkoschka (University of Arizona, Lunar and Planetary Laboratory) nevéhez fűződik, aki több száz, a Hubble Űrteleszkóp archívumából összegyűjtött, az űrtávcső által két évtized alatt a Neptunuszról készített felvételt tanulmányozott át. Olyan légköri alakzatok után kutatott, melyek hosszú időn keresztül stabilak, nagy valószínűséggel kapcsolatban állnak a bolygó belsejével, így mozgásuk annak tengelyforgását tükrözi, nem pedig atmoszférikus hatásokat. Eredménye az egyik legnagyobb előrelépést jelentheti a gázóriások tengelyforgási periódusainak vizsgálatában azóta, hogy majdnem 350 évvel ezelőtt Giovanni Cassini először észlelte a Jupiter nagy vörös foltját.
A Naprendszer belső kőzetbolygói esetében, melyek merev testként forognak, a fix felszíni alakzatok, például hegyek segítségével egyszerű megállapítani a tengelyforgási időt. A külső gázóriásoknál azonban sokkal bonyolultabb a helyzet, mivel az elképzelések szerint a viszonylag kicsiny, szintén mereven rotáló magot a bolygó tömegének nagy részét kitevő, jégből és gázból álló vastag rétegek takarják, melyek áramlásai, örvényei nagyon megnehezítik a feladatot. A Neptunusz esetében is ez a helyzet, a bolygónak csak a mozgó felhőtakaróját, illetve néhány atmoszférikus alakzatát tudjuk megfigyelni.
A probléma megoldásához az ötvenes években érkezett némi segítség, amikor az első rádióteleszkópokkal felfedezték a Jupiter pulzáló rádiósugárzását, amit a bolygó magjának forgása által keltett mágneses mező generál. A többi gázóriás esetében azonban nem sikerült ilyen kapcsolatot felfedezni, mivel bármilyen róluk származó rádiósugárzást elnyom a napszél, így abból semmi nem érheti el a Földet. Az egyedüli lehetőség ezen rádiósugárzás detektálására, ha azt a bolygók közvetlen közelében kíséreljük meg. A Voyager-1 és a Voyager-2 űrszondáknak ez sikerült a Szaturnusz, az Uránusz és a Neptunusz esetében is, az adataik alapján a Szaturnusz tengelyforgási periódusa 10,66 órának adódott. A 15 évvel később oda érkező Cassini-szonda mérései azonban ettől 1 százalékkal eltérő értéket szolgáltattak. A bolygó nagy tömege (nagy impulzusnyomatéka) miatt azonban ennyi idő alatt ilyen sokkal nem változhatott meg a rotációs periódus. A bizonytalansághoz még az is hozzájárult, hogy a Cassini későbbi mérései alapján a gyűrűs bolygó északi és déli féltekéjének forgása eltérő sebességűnek tűnik. A mágneses tér tehát nem jelzi pontosan a keresett értékeket, Karkoschka szerint ugyanis a napszél vagy valamilyen más, egyelőre ismeretlen hatás miatt a mag nem tudja szinkronban magával vonszolni, ezért a mágneses tér lemarad tőle, így a segítségével meghatározott periódus nem a valódi forgási ütemet tükrözi.
![A Voyager-2 által a Neptunuszról készített egyik felvétel. A légköri alakzatok jobb kiemelése érdekében a képen módosították a színeket és a kontrasztot. A bolygó atmoszférájában a szelek sebessége elérheti, illetve meg is haladhatja a hangsebességet. A legjellemzőbb légköri alakzat természetesen a Nagy Sötét Folt (Great Dark Spot), ami a kép bal oldalán látható. Emellett azonban több más alakzat is azonosítható, például egy második, kisebb sötét folt, és az ún. South Polar Feauture (SPF), melyek mozgása a bolygó tengelyforgásával szinkronizált, így segítségükkel szinte másodpercnyi pontossággal meghatározható a Neptunusz rotációs periódusa. [E. Karkoschka]](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/221/2216/22165/2216576_859bd9543b568c6e90588180e6a7a9d4_wm.jpg)
Az űreszközök mérési adatai helyett Karkoschka egy másik utat választott. A Hubble Űrteleszkóp archívumából több száz, a Neptunuszról készült felvételt bányászott elő, melyek a bolygó húsz év alatt megfigyelhető minden részletét rögzítették. (Ezeket a képeket természetesen már mások is elemezték, de eddig senki nem vizsgált át közülük szisztematikusan 500-nál is többet.) Két olyan légköri alakzatot is azonosított, melyek azzal tűnnek ki a többi közül, hogy rendkívül stabilan mozognak, Karkoschka szerint ötször stabilabban, mint a Szaturnusz északi pólusa környékének a Cassini által 2007-ben detektált bizarr hatszögletű felhőalakzata. A South Polar Feature (SPF) és South Polar Wave (SPW) névvel ellátott, valószínűleg a Jupiter nagy vörös foltjához hasonló légköri örvényeket Karkoschka az archív anyagokban több mint 20 éven keresztül tudta követni. A segítségükkel meghatározott tengelyforgási periódus 15,9663 óra, melynek bizonytalansága mindössze néhány másodperc és szignifikánsan rövidebb, mint az eddig elfogadott időtartam. Karkoschka szerint az általa meghatározott érték mintegy ezerszer pontosabb, mint a Voyager-mérésekből származtatott adat, azaz valóban nagy előrelépésről van szó. Az alakzatok regularitása azt is sugallja, hogy valamilyen - egyelőre csak spekulálható - módon összeköttetésben állnak a Neptunusz belsejével. Egy lehetséges szcenárió a bolygó vastag légkörének melegebb és hidegebb területei közötti konvektív csatolás, hasonlóan a Föld köpenyének forró foltjaihoz, az olvadt anyag évmilliókon keresztül állandó helyeken tartózkodó cirkuláris áramlásaihoz.
Karkoschka az 1989-es, a Hubble-felvételeknél nagyobb felbontású Voyager-képeket is elemezte, hogy kiderítse, látható-e még valami a két fő alakzat mellett. Azonosított is hat másikat, melyek ugyanazzal a sebességgel rotálnak, de ezek sajnos olyan halványak voltak, hogy a Hubble-képeken nem látszottak, de a Voyager-felvételeken is csak néhány hónapig. Ez viszont nem volt elegendő ahhoz, hogy segítségükkel a periódus szintén hat tizedesjegy pontossággal legyen megállapító. Kapcsolatuk a két másik alakzattal azonban nyilvánvaló, a nyolc egymáshoz kötődő alakzat léte pedig Karkoschka szerint valóban egyedi, és ezért izgalmas, érdekfeszítő.
Ha a Neptunusz valóban gyorsabban forog, mint az eddig elfogadott érték, akkor az azt jelenti, hogy a tömegeloszlása is kicsit különbözik az eddig képzelttől, a tömeg nagyobb része összpontosul a centrum környezetében, mint eddig gondoltuk, ezért a pontosabb tengelyforgási periódus a gázóriások felépítésére vonatkozó elképzeléseinket is befolyásolhatja.

Az oldalról ajánljuk
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal
Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.
március 28., 09:13
- Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el
Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.
március 28., 08:20
- Belföld
Jogerős az ítélet, be kell zárni Szegeden Iványi Gábor iskoláját
Budapesten pedig még kedvező döntés született számukra.
március 28., 08:54
- Belföld
Megérkezett a legújabb politikai édesség Hódmezővásárhelyre, az örökbe fogadható Zebra
Folytatódik a politikai édességsorozat.
március 28., 08:25
- Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget
A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.
március 28., 08:36
- Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?
Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.
március 28., 09:03
- Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.
március 28., 08:00
- Belföld
Orbán Viktor: Provokációs verseny van az ellenzéki pártok között
A kormányfő ismét a Kossuth rádió vendége volt.
március 28., 07:41
- Tenisz
Újabb lépést tett Djokovics a történelmi siker felé, búcsúzott a torna meglepetésembere
A szerb szupersztár mindössze két győzelemre van attól, hogy begyűjtse pályafutása 100. ATP-serlegét.
március 28., 09:31
- Kultúr
Carlos Santana: Ellenséges erők próbálták meg elpusztítani Michael Jacksont
A legendás gitáros most is kiáll Jackson mellett.
március 28., 09:39
- Belföld
Hármas karambol történt az M3-as autópályán
Két személyautó és egy kisbusz ütközött.
március 28., 09:18
- Belföld
Lucernaföldön vesztegel a Honvédelmi Minisztérium milliókkal támogatott repülőgépe
A rendőrség nyomozást indított, a Magyar Honvédség már szervezi a visszaszállítást.
március 28., 09:38
- Belföld
Megzavarták Orbán Viktor rádióinterjúját, rendőrök szedték szét a tiltakozókat az MTVA székházánál
Bedő Dávid szerint a kormányfőt a teherportán vitték be.
március 28., 07:44
- Brand and Content
Évente 15 ezer ember élete lehetne jobb, ha elterjedne ez a technológia
12-15 ezer csípőprotézis műtét történik Magyarországon évente. Az operációk után jellemzően hosszú ideig elhúzódik a felépülés, ami sok esetben nem is teljes. Pedig orvostechnológia innovációk állnak rendelkezésre, hogy ez ne így legyen.
március 28., 00:06
- Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban
Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.
március 28., 07:13
- Belföld
Felhős idővel zárul a hét, de a napsütés így sem tűnik el teljesen
A naposabb területeken akár 16 és 21 fok közötti idő is lehet.
március 28., 05:53
- Futball
Szoboszlaiék és a párizsiak már fogják az aranyat, óriási csata Spanyolországban
Az öt topligából négyben már csak a lefújást várjuk, a La Ligában viszont még bármi lehet.
március 28., 05:56
- Külföld
Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását
Januárban elhalasztotta a törvény végrehajtását.
március 28., 06:40
- FOMO
Heath Ledger teljesen padlóra küldte színésztársait
Michael Caine nosztalgiázott a színészről új könyvében.
március 28., 06:38
- Külföld
A német hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin nagyszabású háborúra készül a NATO ellen
március 28., 06:00
- Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt
Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.
március 28., 06:35
- Kultúr
Rejtély övezi az ötszörös Nobel-díj-jelölt halálát
Az őrzője gyilkolhatta meg.
március 28., 05:57
- Belföld
Második világháborús légibombák kerültek elő a Liszt Ferenc repülőtérnél
A Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére szállították a bombákat.
március 28., 07:01
- Futball
Bognár György elárulta a paksi titkot: egy rúd szalámi, meg a szuperhatékony kémhálózat
A tréner szerint túlmisztifikált dolog a statisztika és az adatelemzés, mégis fél évvel a konkurencia előtt járnak.
március 28., 05:57
- Külföld
„Aki Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását tolja, az tulajdonképpen Putyin szekerét tolja”
Nem véletlen, hogy Moszkva nem ellenezné Ukrajna uniós tagságát.
március 28., 05:58
- Belföld
Halálra kínozta, majd meggyújtotta édesanyját egy férfi Csobádon
A férfi szerint a nő volt a felelős apja haláláért.
23 perce
- Belföld
Börtönbüntetést kért az ügyészség a Svájcból érkező farkas haláláért felelős két férfira
A vád szerint egyikőjük gyermeke ölte meg az állatot.
március 28., 06:09
- Belföld
Börtönbüntetést kapott két volt rendőr, akik megütöttek és magára hagytak Ózdon egy kiskorú fiút
Az ítélet nem jogerős.
március 28., 06:37