Hazatért három űrhajós
Biztonságosan visszatért a Földre három űrhajós a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) péntek reggel – közölte a Moszkva melletti földi repülésirányító központ.
Az űrhajósokat szállító Szojuz űrhajó néhány órával korábban kapcsolódott le az űrállomásról.
A leszállóegység két orosz kozmonautával és egy amerikai asztronautával - Andrej Boriszenko, Alekszander Szamokutjaev és Ron Garan - Kazahsztánban ért földet közép-európai idő szerint hat órakor.
A landolás sima és pontos volt, bár a Szojuz TMA-21 kapszula oldalára dőlve állapodott meg, így az űrhajósok kiemelése kissé tovább tartott a szokásosnál. Az asztronauták 164 napot töltöttek a Nemzetközi Űrállomáson, a kutatócsoport tagjai ölben vitték székeikhez a földi gravitációtól elszokott Boriszenkót, Szamokutjaevet és Garant.
Az ISS-en egy amerikai, egy japán és egy orosz űrhajós maradt, akik várhatóan még két hónapig tartózkodnak az űrállomáson.
Az őket váltó egység indítása késedelmet szenved, mert augusztus 24-én egy Szojuz-U hordozórakéta hajtóműhiba miatt nem tudott pályára állítani egy Progressz teherűrhajót, ezért az orosz űrhatóságok nem adták ki a startengedélyt annak az űrhajónak, amely Dan Burban amerikai, valamint Anton Skaplerov és Anatolij Ivanyisin orosz űrhajósokkal indult volna szeptember 22-én a Föld körül átlagosan 350 kilométeres magasságban keringő űrállomásra.
Az Szojuz-U és az embert szállító űrhajókat a világűrbe juttató Szojuz-FG hordozóeszközök hajtóművének a harmadik fokozata azonos, ezért halasztották el a szeptember 22-i indítást, hogy megnyugtatóan tisztázzák, mi volt a probléma a Progressz lezuhanását okozó hordozóeszközzel. Ez időközben megtörtént, így az indítás új időpontját november 12-re tűzték ki.