Megvágták a NASA költségvetését
A Fehér Ház bemutatta az amerikai űrkutatási hivatal 2013-as költségvetési tervezetét, amit általános felháborodással fogadtak a NASA környékén. A világ vezető űrügynöksége 17,7 milliárd dollárból gazdálkodhat, ami jóval kevesebb, mint az előző évi büdzsé, és az érintettek szerint értelmetlenül vágtak el fontos programokat a források megvonásával. A NASA egyik magas rangú vezetője, Ed Weiler fel is mondott a megszorítások elleni tiltakozásul.
Az új költségvetés legnagyobb nyertese az űrhajózással foglalkozó magáncégeket támogató, velük együttműködő program, ami a tavalyi 400 milliós büdzsé dupláját kapja idén. A privát űrcégek előtérbe helyezése a Hold-program leállítása mellett Obama űrprogramjának központi eleme a kezdetek óta, és hosszú távon minden szakértő szerint megtérül. Harminc százalékkal csökken viszont az űrhivatal oktatásra, egyetemek támogatására fordítható pénze, ami előtt ugyanezek a szakértők értetlenül állnak.
A másik nagy nyertes a Hubble űrtávcső utódjának tervezett JWST (James Webb űrteleszkóp), ami 109 millió dollárt kap, hogy felpörögjön kicsit a projekt, és az eszköz elkészüljön a 2018-ra tervezett pályára állításig.
Komoly megszorítás éri viszont a Mars-programot, ami a tavalyi 1,5 milliárdos támogatásának közel 40 százalékát elveszíti. A program eddig is késésekkel és költségtúllépésekkel küszködött (legjobb példa erre az éppen a Mars felé tartó Curiosity robot), de a mostani forrásmegvonással a szakemberek szerint vegetálásra kényszerül. Az űrkutatók azzal érvelnek, hogy a NASA a teljes szövetségi költségvetésnek kevesebb mint egy százalékát viszi el, és ha a válság miatt megszorításokra van szükség, bőven lenne máshonnan elvonni pénzt a tudomány helyett. A Discover magazin csillagász-bloggere kiszámolta, hogy az iraki és afganisztáni háború egyetlen napi költségéből bőven fedezni lehetne a Mars-program mostani forrásmegvonásait.
A költségvetés számai még nincsenek kőbe vésve, egyelőre ez csak a tervezet, amit az elnök a kongresszus elé benyújt. Az elmúlt években a szenátorok általában az eredeti költségvetés további szigorítását szavazták meg.