Kína a június és augusztus közötti időszakban újabb űrhajósokat küld Föld körüli pályára azzal a feladattal, hogy az ázsiai ország űrhajózásának történetében először kikössenek egy másik űreszközön – jelentette be pénteken kínai űrhivatal. A Sencsou–9 űrhajó utasterében utazó három űrhajós kézi vezérléssel dokkol majd a Tienkung–1 űrállomásmodulhoz.
Tavaly ősszel a kínaiak távirányítással kétszer kapcsolták Sencsou–8-as jelzésű, ember nélküli űrhajójukat a kísérleti űrállomásmodulhoz. Ezen a küldetésen azonban maguk az űrhajósok hajtják végre a manővert. Ezt követően át is szállnak a modulba, és néhány tudományos kísérletet végeznek benne. Egyes – hivatalosan meg nem erősített – hírek szerint ezzel a csapattal indulhat a űrbe Kína első űrhajósnője is.
A küldetés sikere különösen fontos lépés lehet a Kínának. Peking nem titkolt célja, hogy 2020-ig egy, három modulból álló űrállomást telepít a Föld körüli pályára. Az ilyen jellegű űrtevékenységnek pedig elengedhetetlen eleme az űrhajók, modulok, napelemtáblák, szerkezeti elemek és egyéb űreszközök rögzítése egy másik, világűrben keringő egységhez. A most gyakorlatozásra használt Tienkung–1 kísérleti modul már nem lesz a majdani kínai űrbázis része.
A tervezett űrállomás 60 tonna össztömegű lesz, vagyis jóval kisebb, mint a jelenleg hat űrhajósnak otthont adó 450 tonnás Nemzetközi Űrállomás, de kínai űrkutatási vezetők már most jelezték, hogy szívesen látnak majd vendégül külföldi űrhajósokat kozmikus bázisukon.