A NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) szondája egy kavargó porördögöt fotózott le a vörös bolygó felszínén. Az űrhivatal kutatói az alakja és az árnyéka alapján 3D-s videót tettek közzé a jelenségről.
Az MRO február közepén fényképezte le a porördögöt a Mars északi részén, az Amazonis Planitia régió fölött. A légörvény 800 méter magas és 30 méter széles volt, egy nyugati széllökés miatt pedig íves lett az alakja – írta március elején a Space.com. A jelenség a Földön is előfordul, és ellentétben a tornádókkal tiszta időben alakul ki. A felszín feletti levegőréteget felmelegíti a Nap, ettől felemelkedik, majd a hidegebb rétegeken áthaladva forogni kezd. A Mars északi részén most van tavasz, és a Nap sugarai elég hőt sugároznak a felszínére, az emiatt örvénylő légrétegeket pedig a por teszi láthatóvá.
A Marson a színét adó vörös por szélviharok és porördögök formájában kavarog, a bolygón található sötétebb, nagyobb szemcséjű homok pedig lassan mozog. A Mars légköre azonban vékony, így egy maréknyi homok megmozgatásához a bolygón 130 kilométer per órás szélre van szükség. A Földön ehhez 16 kilométer per órás szél is elég.
A Mars-felszín homokját bizonyos területeken nem hordja a szél. Ezeken a részeken valószínűleg még nagyobbak az anyag szemcséi, vagy össze vannak préselődve a felszín rétegei. A kutatók szerint ezeken a látszólag nyugalomban lévő területeken is mozgásban vannak, csak sokkal lassabban, és a Mars több tízezer éves éghajlati ciklusaihoz kötődnek. Egyszer lehetett olyan meleg is a Marson, hogy a sarki jég formájában megtalálható szén-dioxid vastagabb légkört alkotott, így olyan erős szelek lehettek jelen, amelyek könnyedén szállították a nehezebb homokot is.