Hétfői cikkünkben azt mutattuk meg, mit láthattak azok, akik a Földről nézték a hétvégi gyűrűs napfogyatkozást, most pedig arról gyűjtöttünk képeket és videókat, mit láttak a Föld körüli pályán keringő műholdak, és persze az űrállomás személyzete.
Nézzen mozdulatlan fekete foltot!
A japán gyártású MTSAT (amúgy tesztelési céllal készített) képén az is jól látszik, valójában mekkora volt a Hold árnyéka a Föld teljes méretéhez képest.
Ugyanez egy másik kameraállásból: a Terra nevű, Föld-figyelő műhold látványos képén a Hold árnyéka a Csendes-óceán északi részén jár éppen.
A Hinode (korábban Solar-B) nevű, amerikai-japán-európai műhold különösen szerencsés helyzetben van, hiszen pályája majdnem megegyezik a terminátorral, vagyis a nappalt az éjszakától elválasztó vonallal, így szinte szünet nélkül figyelheti a napot. A nagyfelbontású kamera az alábbi képet rögzítette.
Nézzen mozgó fekete foltot!
Az Európai Űrügynökség (ESA) egy eddig nem különösebben ismert műholdja például hat óra alatt négyszer is keresztülszáguldhatott a Nap elé beálló Hold árnyékán. A Proba–2 elnevezésű, kis méretű, 130 kilogrammos műhold nagyjából 700 kilométerrel a földfelszín felett repül, úgynevezett napszinkron pályán. Ennek lényege, hogy egy bizonyos földterület fölött mindig ugyanabban az időpontban repül el, így megfigyeléseit rendre azonos fény- és árnyékviszonyok között tudja elvégezni.
Mint azt a neve is sejteti, a Proba–2 elsősorban tesztelési célokat szolgál, fedélzetén három, az űrplazma tulajdonságait figyelő műszer mellett két olyan is található, amelynek feladata a Nap vizsgálata. Az alábbi felvétel is ezek egyikével készült, a time-lapse technikával összeállított videón 4 részleges napfogyatkozás is látható.