Vörös lidércet fotóztak az űrállomásról
Ritka természeti jelenséget sikerült filmen rögzítenie a Nemzetközi Űrállomás legénységének. A vörös lidérc (red sprite) néven emlegetett vörös villanások nagyon ritkán figyelhetők meg az atmoszférában – ebben az is szerepet játszik, hogy körülbelül nyolcvan kilométeres magasságban szoktak kialakulni, és csupán néhány milliszekundumig láthatók. Az űrállomás Expedition 31 legénysége akkor készített felvételt a vörös lidércről, amikor Mianmar és Malajzia között repültek át idén áprilisban.
A mellékelt videofelvételen a hatodik másodperc környékén figyelhető meg a fényjelenség – igaz, nehéz észlelni, mivel a zivatarokhoz kapcsolódó jelenség mindössze néhány ezredmásodpercig látható.
Magyarország, a lidércnagyhatalom
A mezoszférában felvillanó jelenség egy zivatar során kialakuló, nagy energiájú lecsapó villám által elindított impulzus hatására jön létre. Mivel a mezoszférában a légkör sűrűsége már nagyon ritka – mindössze egy százaléka a földi légkör össztömegének –, egy, az átlagosnál nagyobb energiájú villám a ritka légrétegben ködfénykisülést idéz elő. Ezt hívják vörös lidércnek.
Magyarország élen jár a vöröslidérc-vadászatban. A Magyar Tudományos Akadémia soproni Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézete (GGKI) 2003-ban kapcsolódott be a vöröslidérc-kutatásba. Tíz év alatt speciális műszerekkel és nagy érzékenységű kamerákkal sok száz vörös lidércet sikerült észlelni. A GGKI leginkább a vörös lidérceket keltő villámok tulajdonságainak meghatározásával járult hozzá a jelenségcsoportra vonatkozó ismeretek bővítéséhez.