Veszélyben lesz a Cassini, amikor jövő márciusban megközelíti az Enceladus nevű holdat. A küldetést irányító tudósok ugyanis a szonda által korábban visszaküldött képeken észrevették, hogy az Enceladus déli pólusánál por és jég kavarog. A Cassini körülbelül száz kilométeres magasságban repül majd, így valószínűleg találkozik majd a részecskékkel.
Két évvel ezelőtt vették észre ezeket a részecskéket, de még csak most kezdik megérteni, hogy miként jöttek létre. A két milliméternél kisebb átmérőjű jég és por komoly károkat okozhat, főleg ha érzékeny területeknek csapódik neki, írja a CNN.
A 2005-ös fényképek alapján megpróbálták kiszámolni, hogy az űrszonda milyen károkat szenvedhet. A tudósok szerint egy az ötszázhoz a veszélye annak, hogy egy nagyobb részecske eltalálja a Cassinit. A porfelhőben lévő részecskék nagy része nem okozhat károkat, de még vizsgálják, hogy az áramlatok nagyobb részecskéket is a porfelhőbe szállíthatnak-e.
Az amerikai és az európai űrkutatási ügynökség által közösen útnak indított Cassini űrszonda és a hozzákapcsolt Huygens leszállóegység 2004. augusztusában érte el a Szaturnuszt. Az 1,4 milliárd kilométeres űrutazás több mint hét évig tartott.