Aki megnyeri az angol versenyt, 35 ezer font mellett lehetőséget kap arra is, hogy részt vegyen az európai fordulón, aminek a győztese további 10 ezer eurót kap elképzelése megvalósításához – írja a BBC. A verseny szervezői újszerű és kereskedelmi forgalomba hozható ötleteket várnak, vagyis olyan termékeket, amelyekért az emberek hajlandóak lennének fizetni.
Előre tudhatunk a földrengésről
A tavalyi győztes olyan rendszert tervezett, ami nyomon követi a talajban végbemenő változásokat és előre jelzi a földrengéseket. A Genesys Consultancy terméke, a GeoSynch a korábbi évek nyerteseivel szemben nem a helyzet-meghatározást, hanem a műholdak órajeleit használja fel. "A módszer alapja a szeizmológia" – magyarázta Conor Keegan, a cég elnöke, de a GeoSynch szerinte olcsóbb és pontosabb megoldás. A műholdak atomóráinak felhasználásával a GeoSynch azt méri, mennyi idő telik el, amíg a földrengések vagy a robbanások által keltett hanghullámok elérik a felszíni, alig tenyérnyi méretű érzékelőket.
A GeoSynch azt használja ki, hogy a talajban végbemenő változások megváltoztatják annak szerkezetét, és emiatt módosul a hanghullámok terjedési sebessége is, amit már pontosan lehet mérni. A GeoSynch emellett az olajfeltárásban is nagy szerepet játszhat: segíthet meghatározni, hogy egy feltárt olajkészlet mikor éri el azt a szintet, amikor már nem gazdaságos folytatni a kitermelést.
GPS-Galileo paktum
Mivel a GeoSynch már három éven belül kereskedelmi forgalomba kerülhet, valószínűleg meg fogja előzni a Galileo kiépülését, így addig a GPS műholdjait fogja használni. Elképzelhető viszont, hogy a későbbiekben mindkét rendszerrel működni fog, mivel a New Scientist értesülése szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió egy olyan megállapodás aláírására készül, aminek értelmében a Galileo és a GPS rendszer műholdjainak jeleit ugyanazon a rádiófrekvencián lehet majd fogni. A helyzet-meghatározás ezzel sokkal pontosabbá válhatna, hiszen a jelek kétszer harminc műholdról érkeznének, és sokkal nagyobb lefedettséget biztosítanának.