![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
A Japán Űrügynökség 2007. szeptemberében útnak indított és október óta Hold körüli pályán keringő Selene űrszondája nagyfelbontású, rendkívül látványos képeket készít a Hold felszíni alakzatairól - írja a hírek.csillagászat.hu portál.. A TC kamerával készült felvételek közül legutóbb a Hold tőlünk is látható oldalának érdekes képződményéről, a Hadley-völgyről, valamint környezetéről tettek közzé felvételeket. A képeket a holdfelszín nagyfelbontású, digitális térbeli modelljének elkészítésére is fel fogják használni, amire az akár tízméteres részleteket is megörökítő képek tökéletesen alkalmasak.
![](http://index.hu/cikkepek/0806//tech//selene_hold.jpg)
A holdbéli Appeninek-hegység közvetlen közelében található Hadley-völgy 80 km hosszan kanyarog és 400 méter mély. Közelében landolt 1971-ben az Apollo-15, melynek legénysége használta az első holdterepjárót. Az alakzat valószínűleg egy beszakadt lávacsatorna a Hold geológiai régmúltjából. A Selene képén becsapódások által kidobott tömbök, valamint több százmillió év eróziója következtében fellazult és legördült törmelék látszik a völgy falán és aljzatán.
Miközben a Selene folyamatosan kutatja a Holdat és közzéteszik a kutatás eddigi legfontosabb eredményeit, a szintén tavaly útnak indított kínai Chang'e-1 holdszondáról már hónapok óta semmi hír nem érkezett, ami nem jó jel a kínai holdprogram sikeressége szempontjából.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)