A jelenség alkalmával az óbudai Polaris Csillagvizsgáló hajnali két órától rendkívüli nyitvatartáson fogadja a csillagászat iránt érdeklődő budapestieket. A jelenség leglátványosabb szakasza 2:43 és 6:09 között fog zajlani, ezen belül a teljes fogyatkozás 4:01 és 4:51 között következik be.
A holdfogyatkozás jelenségére csak teleholdkor kerülhet sor, de mivel a Hold pályasíkja nem esik egybe Földünk Nap körüli keringési síkjával, nincs holdfogyatkozás minden teleholdkor. Általában kísérőnk az árnyékkúp alatt vagy felett halad el. Február 21-én szerencsénk lesz, ekkor a Hold a földárnyékot telibe találja.
Bolygónk árnyékkúpjában két nagy tartományt különítünk el. A külső, szürkés rész a félárnyék, innen nézve a Föld csak a Nap egy részét takarja ki - a Hold itt alig sötétedik el. Az árnyék belső, az ábrán fekete tartománya pedig a teljes árnyék; ha a Holdról figyelnénk a jelenséget, a Föld itt teljesen kitakarná a napkorongot.
A vörös fény, amely kevésbé szóródik a földi atmoszférában (és napnyugtakor vörösre festi az égboltot), a Föld árnyékkúpjába is behatol. Egy képzeletbeli holdi megfigyelő a holdfogyatkozás alkalmával a Föld korongja körül egy vörös fénygyűrűt látna (azokat a helyeket, ahol a Nap éppen kel, vagy nyugszik).
A Hold a földárnyék déli részén halad keresztül, ezért felszíne a teljesség alatt sem lesz egyenletes színű és fényességű. Alsó, déli része világosabb lesz, mint a földárnyék centrumához közelebb eső felső, északi rész. A holdkorong nem csak fényességben, de színben is mutat majd eltéréseket.
Az év következő holdfogyatkozása augusztus 16-án lesz látható, a kora esti égen.
A fogyatkozás menetrendje
félárnyékos fogyatkozás kezdete: 01:34
részleges fogyatkozás kezdete: 02:43
teljes fogyatkozás kezdete: 04:01
teljes fogyatkozás közepe: 04:25
teljes fogyatkozás vége: 04:51
részleges fogyatkozás vége: 06:09
félárnyékos fogyatkozás vége: 06:17