
További Űrkutatás cikkek
A világegyetem több mint két évtizede elfogadott úgynevezett felfúvódó (inflációs) modellje szerint univerzumunk élete az Ősrobbanással kezdődött, amit rövid idő (a másodperc tört része) elteltével egy intenzív tágulási szakasz követett, melynek során a Világegyetem gyorsan eredeti méretének sokszorosára fúvódott fel. E folyamat oka azonban még nem tisztázott.
Az egész univerzumot kitöltő, úgynevezett sötét anyag elmélete a közelebbi múlt eredménye. Az elképzelések szerint ez a misztikus anyagforma a normál anyaggal semmilyen elektromágneses kölcsönhatásba nem lép, létéről csak a látható anyagra gyakorolt gravitációs hatása alapján lehet tudomást szerezni. Ez a hatás az elméletek szerint központi szerepet játszik a galaxisok kialakulásában és fejlődésében, de felelős például a kozmikus háttérsugárzásban megfigyelhető anizotrópiáért is. A becslések szerint az univerzum összes anyagának/energiájának csak 4 százaléka látható, 22 százalék a sötét anyag, 74 százalék pedig a még titokzatosabb sötét energia formájában van jelen.
Inflaton, a nagy túlélő?
Andrew Liddle, a sussex-i egyetem kozmológusa szerint a két modell viszonylag egyszerűen összekapcsolható, ha feltételezzük, hogy a felfúvódásért és a sötét anyagért is ugyanaz a részecske, az úgynevezett inflaton a felelős. A felfúvódás magyarázatában már korábban szerephez juttatott hipotetikus részecskét olyan tulajdonságokkal ruházták fel, melyekkel a közönséges elemi részecskék nem rendelkeznek. Ilyen például az, hogy a korai univerzumban keletkeztek és taszítják a teret, tágulásra késztetve azt. A modellek szerint a felfúvódási szakasz végére, még a világegyetem életének első másodpercében, az összes inflaton normál részecskékké bomlott el, s mára már hírmondójuk sem maradt. Liddle és kollégái azonban úgy gondolják, hogy ha az inflatonok egy részének mégis sikerült túlélnie a kezdeti időszakot, és gravitációjuk jelentős hatással lehetett a környező anyagra.
Liddle szerint könnyű lenne megmagyarázni azt, miért tűnt el mindegyik inflaton, de sokkal nehezebb belátni azt, hogy miért tűnt el nagy részük, s maradt meg egy kisebb hányaduk. Ugyanis ha az inflatonok, akár csak gyengén is, kölcsönhatásba lépnének a normál anyaggal, egy másik részecskével való ütközéskor könnyen el tudnának bomlani. Liddle ezért azt mondja, hogy az inflatonok csak egy másik inflatonnal történő ütközés közben tűnhetnek el, és a páros szétsugárzódik, hasonlóan az elektron-pozitron pár annihilációjához. Liddle elképzelése szerint azonban azonosításukra nem sok remény van, mivel ma már annyira felhígultak, hogy kicsi a valószínűsége a nagyenergiájú felvillanásokat eredményező kölcsönhatásuknak. Ugyanakkor természetesen elismeri, hogy ha a sötét anyag detektálását célzó direkt kísérletek (pl. Cryogenic Dark Matter Search, Minnesota, USA) során azonosítanák az inflatont, akkor az egyből megcáfolná az elméletét. Liddle elképzelését más kozmológusok is figyelemre méltónak találják, bár természetesen hangsúlyozzák, hogy még sok tennivaló van, hogy az elmélet széles körben elfogadható legyen.
Nem passzol
Az MIT-n dolgozó Mark Hertzberg és csoportja szerint azonban korunk másik népszerű elképzelésével, a húrelmélettel – legalábbis némely egyszerűbb változatával – gondok adódnak, ha össze akarjuk egyeztetni a felfúvódó világegyetem modelljével. A munka szerint a két elmélet szinkronba hozása a legjobb esetben is óriási kihívás, de még az is lehet, hogy egyik vagy akár mindkét elméletet el kell vetnünk.
A húrelmélet az egyik legújabb azon elképzelések sorában, melyek a természet alapvető kölcsönhatásainak (gravitációs, gyenge, elektromágneses, nukleáris) egyesítését, azok egy közös okra történő visszavezetését célozzák. A problémán a múlt század legkiválóbb elméleti fizikusai (köztük Einstein) dolgoztak, de eddig áttörést nem, csak részeredményeket sikerült elérni. A négy alapvető kölcsönhatás közül kettőt, az elektromágnesest és a gyenge kölcsönhatást már sikerült egyesíteni, de például a gravitáció és a kvantummechanika törvényeinek összehangolása még várat magára.
Bár a húrelméletnek több változata ismert, abban mindegyik megegyezik, hogy az elemi részecskéket piciny rezgő húrokként írja le. Másik fontos kijelentésük, hogy a Világegyetemben az általunk is érzékelhető dimenziókon kívül még legalább további hatnak is kell léteznie. A Hertzberg vezette csoport megkísérelte a húrelmélet három változatában előállítani az univerzum felfúvódását. Ezekben az extra dimenziók alakja leginkább egy fánkra hasonlít (feltéve, ha el tudunk képzelni egy 6-7 dimenziós fánkot), mivel ez a legegyszerűbb lehetőség. A kutatók azonban azt találták, hogy a húrelmélet ezen verzióiban lehetetlen olyan kezdőfeltételeket belőni, amik aztán a felfúvódáshoz vezetnek.
Természetesen a felfúvódás kérdését mások a húrelmélet összetettebb változataiban is vizsgálták, de Hertzberg szerint ezen kalkulációkat is bizonyos fenntartással kell fogadni, ugyanis a számítások még nem terjednek ki minden lényeges részletre. Nem zárható ki teljesen persze, hogy valamikor majd sikerül az extra dimenziók segítségével előállítani a felfúvódó Világegyetem modelljét. Paul Steinhardt a Princeton Egyetemről, akinek jelentős szerepe volt a felfúvódó világegyetem modelljének kidolgozásában, szintén végzett hasonló jellegű kutatásokat, s nagyon érdekesnek tartja a két elmélet összeegyeztethetőségével kapcsolatos problémákat. Még azt sem találja lehetetlennek, hogy az esetleges inkompatibilitás valamelyik elmélet sorsát meg is pecsételheti, de a kötelező óvatosság miatt szintén hagy esélyt a problémák orvosolhatóságára.
Elvessük vagy ne vessük?
Más szerzők, például Andrei Linde a Stanford Egyetemről (szintén fontos szerepe volt a felfúvódó modell elméletében) azonban jóval kritikusabbak Hertzberg eredményeivel kapcsolatban. Az ellenvetés elsősorban azon alapul, hogy a Hertzberg által használt húrelmélet-verziók az úgynevezett 2a típusba tartoznak, ezeknek azonban a valódi univerzumhoz semmi közük, ugyanis inkompatibilisek a világegyetem gyorsuló tágulását okozó sötét energiával, s így nem is érdemes próbálkozni velük. A Hertzberg-csoport egyik tagja, Max Tegmark (MIT) szerint azonban nem szabad a 2a típust ilyen könnyen leírni, ugyanis sem ez, sem a húrelmélet egyéb változatai, melyek számolnak a sötét energiával, nem adják a valódi univerzum tökéletes leírását.
Ennek egyik oka, hogy mindegyik verzió azt jósolja, a világegyetemnek tele kellene lennie a jól ismert elemi részecskék, például az elektronok úgynevezett szuperszimmetrikus párjaival, ennek azonban jelenleg még semmi nyoma. Így még az is elképzelhető, hogy a 2a típus összetettebb változatai támogatni fogják a sötét energia létét. Gary Shiu a Wisconsin Egyetemről inkább a dolog jó oldalát hangsúlyozza: az, hogy a húrelméletek nem mindegyike adja ki a felfúvódást, segíthet szűkíteni a tovább finomítandó modellek körét.

Az oldalról ajánljuk
- Bajnokok Ligája
Közel járt a csodához az Aston Villa a BL-ben, de a PSG jutott be az elődöntőbe
A Dortmundban sima vereséget szenvedő Barcelona is ott lesz a legjobb négy között.
10 perce
- Belföld
Összedőlt a Homlok-birodalom: csődvédelembe menekült Mészáros Lőrinc volt veje
Homlok Zsolt cégei a gyors növekedés után fokozatosan szorultak ki a hazai piacról.
április 10., 08:31
- Kosárlabda
Érzelmes pillanatok a pálya szélén, könnyekben úszott a földkerekség egyik legjobb kosarasa
A szlovén sztár aztán összekapta magát, és nagyon megszórta volt csapatát.
április 10., 08:07
- Belföld
Már a nemzeti parkokat és a turistautakat is lezárták Magyarországon a terjedő vírus miatt
Rengeteg területet érintenek az intézkedések.
április 10., 08:17
- Bajnokok Ligája
Válságértekezlet volt a Real Madridnál, Carlo Ancelotti ultimátumot kapott az elnöktől
A spanyol lapok szerint erősen inog a kispad az olasz tréner alatt.
április 10., 09:07
- Gazdaság
Itt a lista, hogy a világ országainak mennyi pluszvámot kellene fizetniük
Több ország is fellélegezhet, de hárman nem úszták meg.
április 10., 08:05
- Belföld
Gulyás Gergely: Nem zárható ki, hogy mesterségesen hozták létre a száj- és körömfájás vírust
április 10., 09:28
- Belföld
Fenyő-gyilkosság: Gyárfás Tamásnak börtönbe kell vonulnia
Huszonhét év után Portik Tamás esetében is jogerős döntést hozott a Fővárosi Ítélőtábla.
április 10., 09:19
- Cinematrix
Még be sem mutatták az új évadot, de már a harmadikat is berendelték a The Last of Usból
A drámasorozat készítői karrierjük csúcsának nevezték a szériát.
április 10., 07:52
- Gazdaság
Kitört a pánik, ketyegő bombán ücsöröghetünk, de a kormány nyugodt
A büdzsé helyzete nem ideális, de nem kritikus.
április 10., 06:10
- FOMO
Michelle Obama megtörte a csendet a válásáról szóló pletykákról
A volt first lady nem hagyott teret a további találgatásoknak.
április 10., 09:22
- Belföld
Káosz várható a hétvégén Budapesten, mutatjuk, mire érdemes figyelni
Sportrendezvények borítják a rendet, lezárásokra kell számítani.
április 10., 09:11
- Tudomány
Kiderítették a tudósok, mi lehetett az egyik legnagyobb lépés az emberi fejlődésben
Fontosabb, mint a tűz vagy a nyelv használata.
április 10., 06:53
- Külföld
Sokkoló videón, ahogy az orosz hadsereg kivégez négy ukrán hadifoglyot, egyiküknek a feje is leszakadt
április 10., 06:13
- Belföld
Évente 1,5 milliárd forint kártérítést fizetnek a kórházak
Központi Pertámogatási Rendszert hoz létre az OKFŐ a műhibák kezelésére.
április 10., 06:51
- Gazdaság
Kilőttek a telekárak
Egy év alatt ötvenszázalékos drágulás borzolja a kedélyeket.
április 10., 06:54
- Gazdaság
Olyat mutatott Magyarország, hogy más országok is lemásolták
A német MediaMarkt-vezér azt is elárulta az Indexnek, miért tartja nagyszerűnek Magyarországot.
április 10., 06:52
- Tech-Tudomány
Fontos részletek derültek ki a Titanic utolsó óráiról
Teljesen új megvilágításba helyezi a katasztrófát.
április 10., 06:23
- Belföld
Ciánnal akart végezni magával egy díler, miután tetten érték
Három drogkereskedőt tartóztattak le a hatóságok.
április 10., 08:46
- Belföld
Letartóztatta a bíróság a zsidókat megtámadó két román férfit
A tanúk befolyásolását igyekeznek megakadályozni.
április 10., 09:06
- Infó
Építkezők, lakásfelújítók, figyelem – itt a tavasz, és vele együtt a megújulás ideje!
április 10., 00:02
- Külföld
Szabadlábra kerülhet a szlovák keresztapa, aki 16 embert gyilkolt meg
Az alvilág egykori főnöke csaknem 28 évet töltött börtönben.
április 10., 07:51
- Belföld
Egy társasház tetejéről ugrott le egy férfi Tatán
A kiérkező mentők nem tudták megmenteni az életét.
április 10., 06:19
- Belföld
Emberi maradványokra bukkant a rendőrség a VIII. kerületben
Egy társasház építését megelőző tereprendezésnél kerültek elő csontmaradványok.
április 10., 07:29