A jelenséget a Punei Egyetem munkatársai fedezték fel az indiai Giant Metrewave Radio Telescope és a németországi Effelsbergben található 100 méteres rádióteleszkóp adatait elemezve. A Joydeep Bagchi által vezetett tudóscsapat a tőlünk 600 millió fényévnyire levő CGCG 049-033 galaxis felől érkező rádiósugárzást vizsgálva akadtak rá a jetre. A sokszor nagyenergiájú részecskéket tartalmazó anyagkilövelléseket az univerzumban többféle objektum is kibocsáthatja, a legnagyobbak a galaxisok magjában formálódó óriási fekete lyukak kísérőjelenségei.
Ezek a – leginkább forró gázból álló – oszlopok olyakor olyan hosszúak, hogy szinte kiugranak a galaxisból. A most felfedezett jet is ilyen: majdnem másfélmillió fényév hosszú, ami kétszerese az eddigi rekordtartó hosszának. Ha ez az oszlop a Tejút közepén lenne, felhőharcolóként magasodna a galaxisunk fölé félig kinyúlva szomszédunk, az Androméda galaxis felé.
A jet által kibocsátot rádióhullámok igen erős mágneses mezőre utalnak, amit Marita Krause, a Bonni Egyetem kutatója meglepő felfedezésnek nevezett. A tudósok elmélete szerint ez a mágneses mező egyfajta burokként szolgál, megakadályozza a nyalábban levő nagynyomású gáz eloszlását – ez megmagyarázhatja a jelenség szokatlan hosszát is. A kutatók jövőre az új-mexikói Very Large Array rádióobszervatóriummal szeretnének részletesebb képet kapni a furcsa objektumról.